Bohužel se stalo již zvykem, že velké společnosti své zákazníky nalákají na určitý produkt, který poskytují po nějaký čas zdarma, díky čemuž se rozšíří do celého světa a stane se nepostradatelným. Potom už stačí jen zmáčknout pomyslné tlačítko a začít ho ve velkém stylu zpeněžovat.
Za všechno už se platí
Aktuálně se to děje s celou řadou aplikací a čeká se, jakým způsobem bude monetizována jedna z těch nejoblíbenějších, a sice Whatsapp, bez kterého si svou komunikaci nedokáže představit ani většina lidí v České republice. Tento nástroj totiž už v podstatě plně nahradil dříve oblíbené SMS, jelikož umožňuje kromě textu posílat také obrázky, videa či audionahrávky. Navíc dosud nestál ani korunu.
Podle zákulisních informací majitel aplikace koketuje s tím, že by ji nějakým způsobem zpoplatnil. Neznamenalo by to, že kdo by nezaplatil, ten už by ji nemohl používat, ale například by měl omezené funkce nebo by se mu zobrazovaly reklamy. Zatím o tom nicméně nebylo rozhodnuto.
Jenže to je stejně jedno, jelikož ke zpoplatnění Whatsappu došlo nepřímou formou. Společnost Google totiž oznámila, že veškeré zálohy z této služby, které se automaticky vytvářejí v jejím úložišti, se budou počítat do celkového limitu. Jakmile ten přesáhnete, budete muset platit, abyste si zálohy, tedy fotky či videa, které dostáváte od rodiny či přátel, uchovali.
Zařiďte si to okamžitě
Google v úložišti nabízí pouhých 15 GB zdarma, přičemž ty jsou při dnešní kvalitě obrazového materiálu plné raz dva. Pak už se platí. Za 100 GB je třeba uhradit částku ve výši 599 korun ročně.
Zpoplatnění se lze nicméně stále vyhnout. Máte v zásadě několik možností. Tou nejjednodušší, ale zároveň nejtvrdší, je vypnutí automatických záloh. Data už se vám tedy nebudou schraňovat v cloudovém úložišti, kam máte přístup nezávisle na zařízení, ale pouze v telefonu, a budou tedy ohrožena například jeho ztrátou nebo výměnou.
Čtěte také: V Česku se objevil eshop, který vás připraví o všechny peníze. Zboží nikdy nedorazí a zmizí i úspory z účtu
Alternativně lze nechat zálohování zapnuté, přičemž vždy po čase zálohy stáhnete a uložíte si je jinde, ať už na svém počítači, externím disku nebo jiném úložišti. Prostor v Googlu potom promažete a můžete znovu automaticky zálohovat. Každopádně je třeba si to správně nastavit už teď, jelikož vše začalo platit již v lednu tohoto roku.
Foto: Shutterstock