Od začátku letošního roku začalo v rámci českého důchodového systému platit takzvané výchovné. Jde o příspěvek ve výši 500 korun za každé vychované dítě. Většinou ho čerpají ženy, protože právě ony obětovaly roky pracovního života, aby děti vychovaly, avšak v některých případech si mohou požádat i muži, jak popisuje web Ministerstva práce a sociálních věcí.
Dvacet miliard za rok
Záměr výchovného mířil správným směrem. Měl alespoň trochu zaplnit stále se rozšiřující propad mezi důchody mužů a žen v České republice. Ženy berou méně právě z toho důvodu, že musely plnit i jiné role a nemohly celý život jen pracovat. Jenže výpočet důchodů je nastaven tak, že na to v důsledku doplácejí.
Problém s výchovným je ale ten, že bylo zavedeno v moment, kdy už bylo jasné, do jak obrovských problémů se důchodový systém řítí. A nutno říct, že právě výchovné vše jen prohloubilo a momentálně je podstatnou součástí problému, protože ročně přijde na 20 miliard korun, jak uvádí deník E15.
Národní rozpočtová rada vlády už loni varovala před tím, že nejde o zrovna nejlépe promyšlené opatření, protože stát teď jednoduše nemá na důchody prostředky. V minulých letech se penze velmi rychle zvyšovaly a narostly na úroveň, která je jen obtížně udržitelná. A do toho se přidalo právě ještě výchovné.
Pomůže společný vyměřovací základ
Stát přitom hledá způsoby, jak ušetřit. Podle některých odborníků bude výchovné první na ráně v rámci příštích konsolidačních balíčků. Ostatně, i kdyby se ještě nějaký ten pátek udrželo, dlouhodobě se s ním stejně nepočítá.
V průběhu několika let ho mají nahradit jiné nástroje, které však nebudou pro důchodce finančně tak zajímavé a pro stát především nebudou tak zatěžující. Má jít především o takzvaný rodinný vyměřovací základ, kdy si lidé na mateřské a rodičovské dovolené budou moci započítávat ekvivalent průměrné mzdy v daném roce.
Chystá se také společný vyměřovací základ, který bude dobrovolný a který by měl zajistit, aby muž a žena v manželství měli nakonec podobný důchod. Jejich výdělky se dají jakoby na jednu hromadu a vydělí dvěma.
Foto: Shutterstock
Ano na důchody peníze nejsou, ale na válku pořád jsou!!!
Zrušení EET a neregistrace u všech bez rozdílu stalo rozpočet 30 miliard. Sta miliardy na Ukrajinskou válku a na záruky na dluhy se najít musí. Na záruky za ČEZ je. 1/2 milionu Ukrajinců bere větší podpory než matky samoživitelky. Že by nejednou nebylo na výchovné? To si snad dělají srandu. Jurečka (KDU) se chvástal, že je to jeho zásluha jak to zařídil. Pochopitelně lhal jako celé vláda v čele největším lhářem Fialou (ODS). Výchovné zařídila již Maláčová (ČSSD) a odsouhlasila vláda Babiše (ANO). Toto je na rezignací Jurečky (KDU).
Ale hlavně, že jsou miliardy na zlaté padáky pro papaláše!!!