Stát začíná ve velkém stylu šetřit a hledá příležitosti, kde se dá škrtat. Nepříliš překvapivě je nachází u důchodců, kteří byli v minulých letech naopak skupinou, která profitovala ze všech nejvíce. Penze vůči reálným mzdám raketově rostly, a to už i v době, kdy bylo jasné, že by se mělo začít šetřit. Jak už je tomu pravidlem, za záchrannou brzdu se začíná tahat až příliš pozdě a navíc i v oblastech, kde to není zrovna nejvhodnější.
Na to nemáte nárok
Jednou z věcí jsou samotné důchody, u kterých se výrazně zmírnil jejich nárůst, přičemž se spekuluje, zda by se neměly zmrazit zcela, dokud je nedoženou reálné mzdy. Proponentem takového návrhu je například předseda Národní ekonomické rady Mojmír Hampl. To bude však velmi obtížně průchodný krok, a tak se úřaduje v jiných oblastech.
Stát totiž důchodcům přispívá různými způsoby. Například se dosud mohli účastnit penzijního spoření, a to včetně státního příspěvku, který je velmi zajímavý. Právě o ten by však od 1. července 2024 měli definitivně přijít.
“Smyslem podpory je tvorba úspor na důchodový věk. Když se účastník stane příjemcem starobního důchodu, ztrácí státní příspěvek smysl, protože třetí pilíř pak pro něj funguje de facto jako pouhý krátkodobý spořicí produkt se státní podporou,” argumentuje poměrně logicky ministerstvo financí.
Důchodcům zavařili
Mohlo by se zdát jako skutečně zvláštní, že příspěvek na penzijní spoření kasírují i lidé, kteří už důchod od státu dostávají. Pravdou ale je, že situace lidí jsou rozličné. Někdo například bere důchod, ale do toho ještě pracuje, ať už proto, že mu důchod nevystačí nebo proto, že si chce jen přivydělat. Proč by si takoví lidé dále nemohli spořit?
Společnosti provozující penzijní spoření mají potom ještě další argument. Důchodci jsou tímto způsobem motivováni k tomu, aby si tvořili rezervy, které potom mohou využít v nenadálých situacích, případně pro ještě pozdější fázi svého života.
Aktuálně přitom tyto produkty využívá velké množství penzistů. Jde přibližně o 750 tisíc z nich. Rušení příspěvku se dotkne všech z nich a bude to pro ně znamenat ochuzení o tisíce korun ročně. Nehledě na to, že se pro ně penzijní spoření stane neatraktivním, a tak ho budou zřejmě vypovídat, což lze hodnotit jako rizikové chování.
Čtěte také: Stát pošle důchodcům peníze navíc. To se nečekalo. Každý ale dostane jinak. Kolik nafasujete vy?
Navíc řada z nich výpověď ani dát nemůže, jelikož nedospořila ještě pět let. Pokud by teď produkt zrušili, přišli by o podporu i zpětně. Jak to tak vypadá, stát své důchodce dostal do opravdu nelichotivé situace, kterou musí řešit.
Foto: Shutterstock
Nejhorší pavlada od roku 1918 ničí vlastní národ.