Ministr zdravotnictví Roman Prymula už otevřeně připouští, že byla překročena pomyslná hranice, která znamená, že nemocnice nemusí blížící se nápor hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem Covidu-19 zvládnout. V tom s ním souhlasí také biochemik Jan Konvalinka, který je spoluatorem takzvané Výzvy vědců, v níž varují před blížícím se vývojem epidemie, pokud se skutečně prudce nezatáhne za záchrannou brzdu a nebudou se do puntíku dodržovat veškerá nařízení.
Naplňují se ty nejhorší možné scénáře
Konvalinka se seznámil s modely, na základě kterých vláda rozhodovala o nejnovější sadě opatření a v tomto ohledu není vůbec optimistou. “Situace je velmi vážná. Viděl jsem modely, podle kterých vláda o restrikcích rozhodovala, a vypadají nebezpečně, velmi pesimisticky. A realita za poslední tři dny je horší než pesimistický scénář,” uvedl biochemik pro Radiožurnál.
Jindy velmi umírněný a racionální Jan Konvalinka vyslovil také děsivou prognózu. Je přesvědčen o tom, že lůžka v nemocnicích rychle dojdou. “Nemocnice stále ještě nejsou plné, máme volná lůžka, ale růst je exponenciální. To, že současné kapacity budou úplně naplněny, je bohužel jisté skoro s matematickou jistotou. Podle modelů to vypadá, že k tomu dojde někdy na konci října. Lidé, kteří se nakazili minulý týden, ještě lůžko v nemocnici mít budou. Lidé, kteří se nakazí během tohoto týdne, už ne,” líčí svůj pohled vědec. Jednoduše tak varuje: udělejte všechno proto, abyste se nenakazili. Pokud budete potřebovat lůžko v nemocnici, hrozí, že už se na něj nedostanete.
Vlak je rozjetý, teď už se hraje o polovinu listopadu
Biochemik říká, že jde vlastně o velmi jednoduchou matematiku a je s podivem, že se stále najde spousta lidí, a to obecně i velmi vzdělaných, kteří tyto počty zpochybňují. Dnes víme, že v nemocnici skončí přibližně čtyři procenta nakažených. Poukazuje na to, že v poslední době se toto procento spíše lehce zvyšuje. “Vlak už je rozjetý, můžeme ho zpomalovat, ale na sto metrech ho nezastavíme. Teď jde o to, co se bude dít druhý a třetí týden v listopadu, aby nakažení nepřibývali tak raketovou rychlostí jako teď,” říká Jan Konvalinka.
Jako ostatní odborníci, také Konvalinka vidí nejužší hrdlo zdravotnického systému v nedostatku personálu. Zároveň je prorektorem Univerzity Karlovy a tak dobře ví, že jeho škola už vysílá mediky na pomoc nemocnicím. “Ale kvalifikovaná obsluha intenzivního lůžka jsou profesionálové, kteří se učí léta, a to se nedá přes noc naučit. Musíme se modlit, aby neodpadli a nebyli nemocní.”
Spolu s dalšími vědci Jan Konvalinka vyzývá Čechy, aby na nic nečekali a naordinovali si osobní lockdown. To znamená, aby z domu vycházeli jen v těch nejnutnějších případech. To nemusí být nutně do práce: pokud má někdo možnost home office, ať ji bezpochyby využije.
Foto: cuni.cz