O tom Jana Maláčová při představování svého pojetí důchodové reformy nehovořila. Odborníci si však kladli otázku, co je to vlastně za reformu, když návrh počítá pouze s růstem výdajů a nikoliv úsporami. Teď se však ukázalo, že do systému by mělo plynout větší množství peněz, a to z odvodů osob samostatně výdelečně činných (OSVČ). Důchodová reforma totiž pro ně počítá s vyššími odvody na sociální pojištění.
Nenápadná změna s velkým dopadem
“Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka určená touto osobou, která činí nejméně 75 procent daňového základu,” píše se v návrhu důchodové reformy, kterou předložila Jana Maláčová za koaliční sociální demokracii. Ministryně financí Alena Schillerová však už dopředu avizovala, že tato vláda už žádnou reformu penzí provádět nebude. Koalice tak míří do dalšího střetu.
Pokud by důchodová reforma přeci jen prošla, znamenalo by to pro živnostníky dramatické navýšení odvodů. Zatímco v současné době musí platit minimální pojištění ve výši 2544 korun měsíčně, po reformě by to bylo 3816 korun. Návrh počítá s tím, že by tuto částku živnostníci platili od ledna roku 2023, zatímco samotná reforma by měla začít platit začátkem roku 2022.
Vrací se živnostníci parazité?
Většina živnostníků přitom skutečně platí pouze minimální pojištění, což je trnem v oku řadě politiků, ale třeba i odborářů, kteří zastupují zájmy zaměstnanců. Ti přitom na sociálním pojištění při srovnatelných příjmech odvádějí mnohem více. Právě odvody živnostníků se v minulosti staly mnohokrát politickou rozbuškou. Politik sociální demokracie Jan Mládek nazval svého času živnostníky “parazity”. Chtěl tím říct, že parazitují na průběžném systému důchodového pojištění.
Tato reforma důchodů by přitom významně nabourala nedávno schválenou paušální daň, která je určena právě drtivé většině živnostníků s obratem do milionu korun. Ti si od nového roku budou moci zvolit hrazení paušálního poplatku, který vychází se současných minimálních plateb sociálního a zdravotního pojištění. Takový podnikatel potom nebude muset podávat žádná přiznání ani hlášení.
Foto: vlada.cz