Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima byl před pár dny propuštěn z nemocnice, kde se měsíc léčil s těžkým covidem-19 a kde musel být dokonce připojen na mimotělní oběh ECMO, který je vyhrazen jen pro ty nejtěžší případy. Málokdo nepřál rektorovi uzdravení, přestože předtím proslul jako jeden z nejhlasitějších kritiků opatření vlády. Že je situace vážná, bylo patrné i z přání manželky Tomáše Zimy, s níž má malého syna. “Přidejte se prosím k nám s modlitbami za uzdravení našeho nemocného Tomáše,” napsala 21. ledna na svůj facebookový profil.
Nakonec se zdá, že vše skutečně dobře dopadlo, byť po takto těžkém průběhu nemoci nebude rektor UK ještě nějakou dobu v kondici a bude se muset doléčit doma. “Pan rektor prof. Tomáš Zima byl propuštěn do domácího ošetřování. S panem rektorem jsme v pravidelném kontaktu. Nadále platí, že zastupováním je pověřen prorektor pro zahraniční styky, prof. Jan Škrha,” uvedl mluvčí Karlovy Univerzity Václav Hájek.
Řadu lidí však zajímalo, jak se Tomáš Zima dnes dívá na své někdejší výroky, kdy vyzýval vládu, aby zrušila veškerá opatření a začala se opět věnovat budování zdevastované ekonomiky. Koronavirus označil mimo jiné za mediální pandemii. Prostřednictvím Facebooku se rektora zeptal brněnský právník Tomáš Tyl. “Pane profesore, mohl byste nám – po měsíci v nemocnici – popsat svůj názor k Vašemu tvrzení, že se máme všichni promořit a že jde jen o ,mediální virus’?” On sám, jak říká, totiž koronavirus prodělal a nedopadl příliš dobře. “Chtěl bych se zeptat, co jste dostal proti covidu za léky? A co nás to stálo? Já totiž covid prodělal a nedostal jsem ani isoprinosin, dodnes mám poškozené (nejen) plíce, ale i řadu postcovidových následků.“
Rektor Tomáš Zima na tento příspěvek skutečně reagoval, byť trochu jinak, než většina lidí doufala. “Na tom, že média ohledně covidu hledají senzaci, si stále trvám. Jinak Vás chci upozornit, že od počátku říkám, že se mají dodržovat opatření – roušky, rozestupy a hygiena, což považuji za klíčové. Jinak že se lidé postupně promoří tím, že se setkávají s lidmi, kteří mohou být příznakoví, platí – to je příroda a tu moc nepřemůžeme,” napsal v odpovědi rektor z domácího ošetřování.
V komentářích se pak rozjela ostrá debata. Podle některých diskutujících by jiný člověk s takovým průběhem zemřel, protože by se nedostal k tak špičkové a dlouhotrvající péči, obzvlášť pak v dnešní době, kdy nemocnice přetékají ve švech. Ostatní nechápou, jak může Tomáš Zima nadále víceméně trvat na tom, co hlásal, když se zřejmě “podruhé narodil”.
Foto: Univerzita Karlova