Kdy to všechno už konečně skončí? To je otázka, kterou si průběžně klade asi úplně každý. Když se začátkem loňského roku epidemie rozjížděla, málokdo si dokázal představit, jak dlouho se s koronavirem budeme potýkat. Jedním z těch výjimek byl zřejmě epidemiolog Roman Prymula, který tehdy řekl, že hranice mohou zůstat zavřené i dva roky. Jak prorocky jeho tehdy vysmívaná slova dnes zní! Vždyť už na konci jara se zdálo, že jsme z nejhoršího venku. Jenže pak přišel hrozivý podzim a ještě horší zima. Jak to ale bude pokračovat?
Pohled do budoucnosti si tentokrát dovolila renomovaná americká lékařka Leana Wenová, přičemž její názor publikovaný v deníku The Washington Post v dnešní debatě patří k těm optimistickým. A to přestože předpovídá koronaviru dlouhou budoucnost. Bude tu s námi i v příštích letech a dost možná u některých lidí způsobí těžký průběh onemocnění. Jen by už neměl být takovou hrozbou pro celou populaci a tím i státy jako takové. Wenová stále vidí obrovský potenciál ve vakcinaci, jíž mnozí pro změnu už tak trochu přestali věřit, protože se objevují nové mutace, na které nemusí očkování platit.
Lékařka je však přesvědčena, že i základní ochrana, kterou by vakcíny měly zprostředkovat, bude při vysoké proočkovanosti stačit k návratu k normálu. “Jsem optimistická v tom, že se to může stát, protože specifickým výsledkům vakcín se zatím přikládá jen malá pozornost. Jak vakcína od Pfizeru, tak Moderny dokáže z 95 % zablokovat symptomatické onemocnění,” píše ve svém komentáři Wenová. “To je ohromující výsledek, ale není nejdůležitější. Nejsem u vytržení z toho, že vakcína někoho zachrání od bolesti v krku nebo rýmy. Jde mi o to, zda vakcína dokáže zabránit tomu, aby lidé vážně onemocněli a museli do nemocnice.“
V tomto ohledu podle ní vakcíny zcela plní svou funkci. V případě klinických studií od Pfizeru a Moderny se ukázalo, že z velkého množství lidí pouze jeden z očkovaných musel být hospitalizován.
Lékařka se vyjádřila i k různým pochybnostem o vakcínách vzhledem k mutacím. Upozornila například na vakcínu od společnosti Johnson & Johnson. V jejím případě zřejmě jako u jedné z mála bude stačit jedna dávka. První výsledky přitom nevzbudily kdovíjaké nadšení. Její účinnost je totiž podle předběžných údajů “jen” 72%, což se v porovnání s 95 % u Pfizeru a Moderny zdá být málo. Ale podívejte se na to jinak. Tato vakcína byla testována i v Jihoafrické republice, kde drtivá většina pacientů dostane obávanou jihoafrickou mutaci, o které se tvrdí, že se dokáže vyhnout protilátkám. I zde ale vakcína vykazovala 57% účinnost proti příznakovému onemocnění. Zdánlivě málo, ale co je důležitější: nikdo z očkovaných neskončil v nemocnici.
Podle Leany Wenové pochopitelně není dobrou zprávou, že se koronavirus pravděpodobně nepodaří vymýtit. Tou dobrou ale je, že ještě letos bude možné proočkovat velkou část populace a do velké míry se vrátit k normálnímu životu. Někdy ke konci roku by podle ní tato noční můra mohla skončit. Covid-19 potom bude někde na úrovni chřipky.
Foto: Shutterstock