Důchodová problematika je mimořádně složitá a pohled na ní se různí. Podle jedněch se to v minulých letech hodně přehnalo s růstem důchodů, tudíž se současná generace penzistů má velmi dobře na úkor těch příštích, pro které už se chystají poměrně zásadní změny, a to ve věku odchodu do důchodu i určitých úsporných opatřeních.
Dělají načerno
Existuje ale i opačný pohled na věc. Ten naopak zdůrazňuje, že současní důchodci pouze sklízejí plody své práce a vše si plně zasloužili. Naopak potíž je v nových generacích, které se chovají více než nezodpovědně a do důchodového systému nepřispívají dostatečně nebo se tomu dokonce vyhýbají.
“Ti, kteří jsou dnes v důchodu, pracovali opravdu celý život. Naučil je to bývalý režim, byla pracovní povinnost. A tak, jak byli naučeni, tak pokračovali i po revoluci a makali,” uvádí velmi ostrý komentář na server Seznam Medium.
V případě dnešních mladých však komentátor vidí naprostý opak. Lidé se snaží systém ošidit a vymanit se z něj. Standardem je tedy například práce načerno, kdy člověk v lepším případě dělá za minimální mzdu a zbytek dostává takzvaně na ruku, v horším případě dostává vše v hotovosti a nic nepřiznává.
Kdo za to může?
Ostatně, i takzvaný švarcsystém je obdobou téhož. Podle některých odhadů se ho účastní stovky tisíc Čechů, kteří platí jen minimální zálohy na důchodové pojištění, i když by měli platit podstatně větší částky. Oni tak de facto stojí za tím, že v systému už teď není dostatek peněz a do budoucna to bude pravděpodobně ještě horší.
A potom je tu i otázka porodnosti, která velmi prudce klesá, což je pro celý důchodový systém doslova likvidační. V roce 1975 se narodilo 191 776 děti. Právě to jsou dnes produktivní lidé, kteří svou prací živí své rodiče, kteří už jsou v penzi. Jenže v roce 2022 už se narodilo pouhých 99 800 dětí. To je pouhá polovina a trend je dále klesající.
Čtěte také: Důchodcům v Česku seberou velkou část peněz. Stát už nemá peníze, a tak si na ně posvítil
“Odložili jste první porody, rodíte méně dětí, populace klesá. Na vás už nebude mít kdo pracovat. Vy byste totiž brali jen poloviční důchod, než je dnes,” uvádí komentář, podle kterého jsou to právě dnešní mladí, kvůli kterým se celý systém musí zásadním způsobem změnit, jinak by už na jejich důchody nebylo.
Foto: Shutterstock