Jedním z hlavních témat dnešních dní je takzvané rouškovné, jak ministryně sociálních věcí Jana Maláčová nazvala jednorázový příspěvek pro důchodce. Tato dotace je zároveň kolbištěm, na kterém si to mezi sebou rozdávají koaliční partneři v podobě hnutí ANO a sociální demokracie. V zásadě jde o to, kdo přidá důchodcům více a kdo to zvládne prodat jako svůj úspěch. Opozice jen nevěřícně přihlíží předvolebnímu drancování rozpočtu a vzmůže se maximálně na ironicky míněné návrhy, ať se dá každému rovnou milion korun, jako to pronesl předseda ODS, Petr Fiala.
Jednorázový versus trvalý příspěvek
Rouškovné představuje pro seniory na první pohled jasné pozitivum. Dostanou přeci peníze, a to hezky najednou, nejspíše už v letošním roce. Hraje se vlastně jen o to, zda se prosadí návrh Maláčové, která chce pro důchodce šest tisíc, nebo Schillerové se čtyřmi tisíci. Záležet nebude ani tolik na vývoji státního rozpočtu jako spíše předvolebních preferencí. Pokud bude ANO potřebovat nějaký ten procentní bodík přidat, není vyloučeno, že premiér Andrej Babiš jako velký spasitel přihodí ještě nějakou tu tisícovku navrch, a celé to bažení svých podřízených uzavře vlastním vítězstvím tak, jak to má nejradši.
Pravdou ale je, že důchodci na rouškovném s největší pravděpodobností ve výsledku prodělají. A je příznačné, jak málo o tom politici mluví. Ještě před několika týdny totiž premiér Andrej Babiš mluvil o tom, že chce od příštího roku zvýšit důchody o 500 Kč nad zákonnou valorizaci (840 Kč). Ročně by si tak důchodci polepšili právě o oněch 6000 Kč. Ale každý rok, nejen letos. Zvýšil by se jim základ jejich důchodu, který by v dalších letech byl navyšován jak procentuálně o valorizaci, tak přídavky na základě rozhodnutí politiků.
Příliš drahé sliby a utajený trik
Vláda si ale zřejmě uvědomila, do jaké pasti sama sebe svým předháněním se v přidávání důchodcům nahnala. Babišův slib, kterému ochotně sekundoval Hamáček i Maláčová za ČSSD, by státní kasu přišel každý rok na 18 miliard korun. Experti okamžitě varovali, že tento krok by přiblížil moment, kdy by se celý důchodový systém stal neúnosným. Jenže jak z těchto slibů vlastně ven? Právě tak se zrodilo rouškovné, jednorázový příspěvek, který bude stát 18 miliard také, ale pouze tento rok, kdy už se to v obřím, 500 miliard korun čítajícím schodku, nějak ztratí.
Ať už to politici zakrývají jakkoliv, tedy zejména slovy o tom, že po zaměstnancích a živnostnících je teď zapotřebí v krizi pomoct také důchodcům, v konečném důsledku jde jen o trik, jak se vykroutit z příliš drahých slibů.
Foto: Freepik