Očkování proti koronaviru se mílovými kroky blíží a je pravděpodobné, že i v České republice dostanou první lidé svou dávku v lednu příštího roku. Tedy za předpokladu, že ministerstvo zdravotnictví, které v tomto ohledu zaspalo, zvládne vše náležitě připravit. Hned tři vakcíny na Covid-19 jsou totiž těsně před schválením Evropskou lékovou agenturou. Česko má objednáno 5,5 milionu dávek od dvou z těchto výrobců, společností AstraZeneca a Pfizer.
Očkované nelze kontrolovat
Na očkování zatím v populaci není vytvořen jednotný názor, přestože odborníci poukazují na to, že jde o jedinou naději, kterou v této nelehké situaci máme. Jak vidíme, koronavirus se šíří extrémně rychle a jakékoliv rozvolnění přijde rychle vniveč a má potenciál okamžitě zahltit nemocnice. To vyřeší až imunita, které lze v dostatečné míře dosáhnout pouze vakcinací.
Řada lidí se tak těší, že poté, co projdou očkováním, si bude moct užívat normálního života, na který byli zvyklí. Například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula připustil nejrůznější benefity pro očkované lidi. Kromě možnosti snadnějšího cestování by podle něj nemuseli nosit roušky.
Jenže právě zbavení se povinnosti nosit roušky zpochybňuje šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který je zároveň členem expertního týmu ministerstva zdravotnictví pro řešení epidemie. “Nemyslím si, že je dobré řešení, že by očkovaní měli výjimku a přestali nosit roušky. Nedovedu si představit, jak by se to kontrolovalo, jak by se to prokazovalo,” uvedl Chlíbek pro idnes.cz. Naráží na to, že mnoho lidí už dnes odmítá nosit roušky a další by toho pravděpodobně využili, když by se vytvořila takto dvojkolejná společnost. “Jak bychom zabránili tomu, že člověk půjde třeba někde po úřadě bez roušky a někdo mu řekne, ať si ji vezme, a on mu odpoví, že je očkovaný. Jak by se prokázal, že je očkovaný?“
Lidé o očkování zatím nejsou přesvědčeni
Chlíbek poukazuje na to, že lidé se nemusí prokazovat svou zdravotnickou dokumentací, a pokud by se části společnosti povolilo dále nenosit roušky, museli by být opatřeni speciálními průkazy. “Z mého pohledu by to hlavně vedlo k jakémusi oznámkování, olepování a označování lidí na ulici, kteří vakcinovaní jsou a kteří ne. Z logiky věci ano, ten člověk není nebezpečný, když je očkovaný. Ale z praktického hlediska, z hlediska kontroly a vymahatelnosti si to nedovedu představit,” říká šéf vakcinologů.
Roman Chlíbek dodává, že pro získání kolektivní imunity bude nutné proočkovat 70 % Čechů. Dříve se hovořilo o nižším čísle, ovšem podle vakcinologa nejnovější studie ukazují, že to budou muset být právě tři čtvrtiny obyvatelstva. To se však může ukázat být jako velký problém. Očkování má být dobrovolné, byť bezplatné. Přesto z průzkumů vychází, že se s jistotou chce očkovat pouhých 40 % obyvatelstva, zatímco dalších 40 % očkování odmítá. Pětina potom není rozhodnuta. Ale i pokud by se ji celou podařilo dostat na stranu vakcinace, nestačilo by to.
V případě, že by se tak nechalo naočkovat pouhých 50 % lidí, byl by to podle Chlíbka problém. “Celopopulační efekt takové procento nepřinese. Každý očkovaný člověk je chráněný, ale ve zmíněném případě bude převažovat individuální benefit, efekt pro celé zvládnutí pandemie to nepřinese,” říká vakcinolog. Znamenalo by to mimo jiné, že by roušky jen tak odložit nešlo.
Foto: Freepik