Lidé, kteří tvrdí, že roušky jsou zbytečné, protože nedokáží spolehlivě zabránit infekci novým typem koronaviru, mají pravdu jen z poloviny, a to navíc té méně důležité. Samotná rouška skutečně nedokáže zajistit, že se virus do těla nedostane. To ale v žádném případě neznamená, že by byla zbytečná, ba právě naopak. Jak ukazují nejnovější studie, její přínos může převyšovat leckteré léky. Právě rouška totiž často rozhoduje o tom, jakou virovou nálož dostanete.
Stejně jako v případě jiných virových infekcí, také v případě koronaviru už prokazatelně víme, že množství viru ovlivňuje průběh samotné nemoci, kterou způsobuje, v tomto případě Covid-19. Podobně je tomu také u chřipky nebo neštovic. A virová nálož je skutečně jedním z hlavních kritérií v tom, zda bude mít nemoc lehký, střední nebo těžký průběh. Na nová zjištění v tomto směru upozornila CNN s odkazem na biologa Erina Bromage z massachusettské univerzity.
Klíčové působení viru
Bromage vysvětluje, že k infikování buňky stačí poměrně malá virová dávka. Ovšem množství virových částic, které se do těla dostanou, ovlivňuje pravděpodobnost toho, že se jedna z nich dostane do buňky a infikuje ji. To pak odstartuje řetězovou reakci.
Jako podstatný faktor se ukazuje také způsob, jakým vysoká dávka koronaviru toho kterého člověka postihne. Tedy, zda ji vdechne najednou, nebo se u něj nastřádá v průběhu delšího časového úseku, než se stihne projevit. “Proč mají zdravotníci nebo řidiči autobusů větší pravděpodobnost těžšího průběhu nemoci? Je to dané tím, že jsou vystaveni vyšším dávkám viru, nebo tím, že pracují v prostředí, kde virus koluje dlouhou dobu?,” pokládá důležitou otázku Erin Bromage.
Podle něj platí jednoduché pravidlo. Čím delší dobu je člověk vystaven působení viru, tím má větší pravděpodobnost, že se nakazí. Pokud tak budete s nakaženým pobývat delší dobu, šance na infekci prudce rostou.
Malá dávka nemusí vůbec způsobit nemoc
Vědec Bromage upozorňuje na další důležitou věc a sice, že každý lidský organismus je jiný, a proto u každého člověka vyvolá určité množství viru trochu jinou reakci. Lidem, kteří mají slabou imunitu, případně jsou pod dlouhodobým stresem, může stačit relativně malá dávka, zatímco jiný ji na sobě nemusí pocítit. Obecně ale platí, že čím více viru, tím větší nebezpečí.
“Pakliže dostanete menší dávku, tělo má prostředky, jak se jí sami zbavit. Pokud jste pozitivní a nemáte příznaky, je velmi pravděpodobné, že vaše virová nálož je nízká, což prokazuje lehký průběh onemocnění,” uvádí profesorka lékařství z kalifornské univerzity Monica Gandhi. Ta dokonce potvrzuje, že v některých případech malá dávka nemoc vůbec nemusí způsobit, ale vyvolá jen imunitní odpověď.
Podle odborníků je proto velmi důležité nosit roušky. Možná se nákaze neubráníte a navýšíte tak počet potvrzených pozitivních případů, ale stane se tak jen malou dávkou viru, což významně zvyšuje šance, že nebudete mít problémy a nebudete muset být hospitalizováni.
Foto: Freepik