Jak známo, roušky nejsou stoprocentní ochranou proti koronaviru. Podle materiálu a provedení mohou zabránit v průchodu určité části kapének. Také proto se dnes uplatňuje plošné pravidlo nošení roušek na určitých místech, protože teprve ve chvíli, kdy roušky nosí všichni, je toto opatření skutečně efektivní podle vzoru “moje rouška chrání tebe, tvoje zase mě”.
Něco jako očkování trochou viru
Celá věc s rouškami ale může mít ještě o něco hlubší rozměr. Vědci jsou si dnes v podstatě jistí, že obyčejná rouška člověka před koronavirem stoprocentně neochrání. Může ale fungovat jako velmi významný regulátor dávky koronaviru, se kterou se dotyčný setká.
“Covid je zpět a já se zabývám velmi zajímavou hypotézou, kterou sice bude zapotřebí ještě náležitě ověřit, ale která už si pozornost žádá dnes,” uvedl virolog Giovanni de Simone z Neapolské univerzity pro list La Repubblica.
Jeho vědečtí kolegové s ním souhlasí. “Roušky v zásadě fungují jako filtr infekčních kapiček koronaviru přenášých vzduchem a snižují množství, které člověk vdechne. Díky tomu klesá pravděpodobnost, že se u takového člověka projeví příznaky,” píší vědci Monica Gandhi a George Rutherford v odborném časopise New England Journal of Medicine. “Můžete si to představit jako očkovací látku s malým množstvím viru, kdy sice infekci dostanete, ale ne v takové podobě, aby způsobila nemoc.”
Podle těchto expertů to mohou být částečně právě roušky, které způsobují, že část pozitivně testovaných lidí nemá vůbec žádné příznaky a jiní zase končí v nemocnicích s velmi vážným průběhem. Není to pochopitelně jediný důvod. Záleží také na reakci imunitního systému a skutečnosti, zda dotyčný trpí jinými chronickými chorobami.
Roušky zajistí až 80 % pozitivních bez příznaků
Tuto hypotézu svými daty potvrzuje rovněž Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). To na základě velkého množství podkladů uvádí, že přibližně 40 % pozitivně testovaných nemá žádné příznaky. Dodává ale, že v oblastech, kde je plošná povinnost nosit roušky, je bezpříznakových až 80 % těch, kteří mají pozitivní test.
Uváděn je také příklad argentinské výletní lodi, kde se koronavirus sice rozšířil, ale vzhledem k tomu, že cestující nosili chirurgické roušky a personál respirátory, bylo 81 % pozitivně testovaných bez jakýchkoliv příznaků. Pravděpodobný důvod? Měli v těle nízkou virovou nálož, kterou sice testy zachytily, ale která žádné problémy nezpůsobovala.
“Předpokládáme, že používání roušek vede k takzvanému šíření bezpříznakové infekce, protože se postupně snižuje množství viru v oběhu. Může to dokonce zajistit určitou kolektivní imunitu populace bez aplikace očkování. Platít totiž, že ten, kdo má v těle malé množství viru, šíří opět jen malé množství. A pouzíváním roušek se jeho množství dále a dále snižuje,” vysvětluje Giovanni de Simone.
Foto: Freepik