Když rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na počátku koronavirové epidemie v dubnu tohoto roku vyzval vládu, aby nepřeháněla nejrůznější opatření a uzavírání ekonomiky, sklidil za to obrovský mediální ohlas a spoustu souhlasných i kritických reakcí. Nakonec dosáhl přinejmenším toho, že dnes s ministry řadu věcí konzultuje a má tak určitý vliv.
Rouška vir nezabije
Přesto ale nepřestává tvrdě kritizovat počínání ministerstva zdravotnictví, které od 1. září znovu spouští povinnost nosit roušky ve veřejných budovách, hromadné dopravě, ale třeba i v restauracích. “Je to řešení k ničemu. Ten vir to nezabije. Rouška plošně nepomáhá. Epidemiologové tvrdí opak, nakonec směrem k účinnosti roušek změnila stanovisko WHO a řekla, že pomáhají. No a nejdřív řekla, že nepomáhají. A pak že pomáhají. Vidíte to. Pokud nějaká instituce obrátí během měsíce názor o 180 stupňů, pak není věrohodná. Já vám položím jinou otázku: Proč jsme nenosili roušky minulý podzim, když byla chřipková epidemie, na kterou zemřelo více lidí než na koronavirus?” uvedl Tomáš Zima pro MF DNES.
Rektor Univerzity Karlovy navíc dodává, že před nadužíváním roušek naopak řada odborníků plicního lékařství varuje. Jsou totiž velmi často zdrojem infekce. “Roušky by měly být povinné v kritických infrastrukturách, kterými určitě nejsou školy. Jestli si někdo během dne má sedmkrát nasadit roušku, tak je to hloupost,” řekl Zima.
Plošné očkování je nesmysl
Tomáš Zima překvapil také velmi kritickým pohledem na očkování proti nemoci Covid-19. “Teď tu máme akorát hon farmaceutických firem a lidí, kteří z toho budou mít benefity, aby se plošně očkovalo na covid.” Dodává přitom, že očkování na chřipku je běžně dostupné, a přesto se proti této nemoci, která má obdobnou smrtnost jako dnes koronavirus, očkuje jen málokdo. Farmaceutické firmy ale už spustily svou lobby, kdy chtějí proočkovat úplně všechny. Jen v Evropě to může být 470 milionů lidí. “Na chřipku je proočkovanost asi 8 procent populace. Stejně lidé na tu nemoc umírají. Víte, jaký to bude krásný byznys? A bude to k čemu? Plošné očkování na covid-19 je při současném stavu nesmysl.”
Podle něj není absolutně třeba, aby byl mladý a zdravý jedinec na Covid-19 očkován. V absolutní většině případů totiž toto onemocnění probíhá zcela bezpříznakově, a to až u 80 až 90 procent lidí. Očkovat by se měly pouze ohrožené skupiny obyvatel. Jenže pak už by ten byznys nebyl tak krásný…
Foto: tomaszima.cz