Velká očekávání vkládaná do očkování se pomalu rozplývají. Samotná vakcína nás opatření jen tak nezbaví. Jako hlavní problém se nyní ukazuje především skutečnost, že očkovaní lidé se pravděpodobně mohou virem infikovat a dále ho roznášet. Ten jim samotným sice nezpůsobí vážnou nemoc, ale mohou být nadále hrozbou pro své okolí. A to možná ještě větší, než kdyby očkovaní nebyli, protože se budou chovat s pocitem falešné jistoty.
Problém bezpříznakových
Klinické studie vakcín, které jsou v současné době na trhu nebo se na něj v blízké době dostanou, se zabývaly pouze otázkou, nakolik látka ochrání člověka, který nemocí dosud neprošel. Nezaměřovaly se však na to, zda je takový člověk hrozbou pro své okolí poté, co se s virem setká. Zatímco na počátku byly řeči o tom, že očkovaní budou stále nakažliví, považovány za konspirační teorii, dnes už se k tomu přiklánějí i odborníci.
“Teoreticky to možné je, protože účinnost proti bezpříznakovým formám nemoci je poměrně nízká. Člověk bude chráněn především proti těžkému průběhu, případné hospitalizaci nebo úmrtí. V tomto je účinnost vakcíny naopak poměrně vysoká,” uvedl pro Lidovky.cz epidemiolog Roman Prymula.
Právě bezpříznakové formy koronaviru jsou tím, co lidstvu způsobuje obrovské problémy už dnes. Lidé jsou sice infikovaní, ale nic jim není. Jenže virus vylučují do okolí a někomu jinému mohou přivodit vážný stav nebo dokonce smrt. A právě proti těmto formám vakcína s největší pravděpodobností nic nezmůže.
Roušky až do kolektivní imunity
Výhled na to, že by očkovaní jedinci nemuseli nosit roušky, se proto rychle rozplývá. Bylo by to problematicky kontrolovatelné i bez tohoto zjištění, nyní se to však jeví jako nutnost. Roušky totiž nemají chránit dotyčného, který je nosí, ale právě jeho okolí. “V první etapě se prostě nezbavíme roušek. Lidé je budou muset nosit,” řekl Roman Prymula.
Nošení roušek proto zřejmě zůstane povinné až do chvíle, kdy bude proočkována většina populace. Jako minimum se přitom uvádí 60 až 70 %. Tehdy bude možné hovořit o základní míře kolektivní imunity. Optimální by ale bylo, kdyby se nechala očkovat ještě větší část populace.
Podle ministerstva zdravotnictví je možné tohoto stavu dosáhnout ke konci léta. To však předpokládá ochotu občanů spolupracovat a nechat si vakcínu aplikovat. Žádný z průzkumů veřejného mínění přitom zatím nepřinesl taková čísla, která by vyjadřovala ochotu potřebné části obyvatelstva k očkování. Naopak, přibližně polovina lidí je stále proti vakcinaci.
Foto: vlada.cz