Regulace v České republice pořádně houstne. Každou chvíli je aplikován nějaký ten zákaz nebo nařízení. Lidé se s tím jednoduše musí smířit, protože jim zkrátka nic jiného nezbývá. Jinak by totiž museli platit pokuty jakou mourovatí.
Na pořadu dne je kontrola
To teď dost možná čeká kolem 200 tisíc domácností, které si stále nevyměnily kotel, jenž byl od počátku září zakázán. Jde o kotle první a druhé emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí přitom vydalo zákaz tyto kotle používat, nikoliv jen prodávat.
Jde o nejtvrdší formu nátlaku na domácnosti, jaká tu kdy byla. Lze si přitom představit, že to bude pokračovat dalšími kotly, ale třeba také automobily. Vždyť dosud platilo, že když jste si jednou něco koupili a ono to dále slouží, můžete to používat. Teď však tento předpoklad platit přestává, a podle tohoto mustru vám mohou třeba zakázat jezdit ve vozidlech se spalovacím motorem.
Ovšem zpět k zákazu kotlů. Tam to totiž rozhodně neskončí tím, že se něco zakáže a ti, kdo to porušují, budou daná zařízení v klidu používat dále. Rozjíždějí se totiž tvrdé kontroly, a to často i na udání sousedů. V tomto případě je velmi dobře vidět, co jde komu z komína.
Prostě se tomu nevyhnete
“Ano, chodí nám sem udání a my je postupně řešíme,” říká pro server Mix24.cz pracovník nejmenovaného obecního úřadu, což jsou instituce, které na pokyn MŽP tyto věci řeší. “Nakonec tomu nikdo neunikne a každý bude muset přejít na modernější způsob vytápění. Je jen otázkou, kolik u toho zaplatí na pokutách.“
Čtěte také: Pokud vlastníte tuto televizi, musíte okamžitě jednat. Domácnostem v Česku hrozí velký průšvih
Ty jsou totiž opravdu vysoké a mohou dosáhnout až 50 tisíc korun, pakliže někdo odmítne uposlechnout. Ale pozor, sankci je možné udělit opakovaně, takže horní limit teoreticky není stanoven. V první fázi byly přitom kontroly mírnější a snažily se domlouvat. Teď už ovšem přitvrdí.
Foto: Shutterstock