V České republice se schyluje ke skutečně velké akci, která dost možná nemá obdoby, jelikož tu něco takového ještě nebylo. Neobejde se to přitom bez kontrol domácností, zda splňují novou povinnost. Dá se také počítat s masivním udáváním těch, kdo se novému nařízení nepodřídili.
Lidé výhod nevyužili
Řeč není o ničem jiném než konci kotlů 1. a 2. emisní třídy. Jak ukazují data topenářských firem, mnoho domácností se rozhodlo jejich zákaz jednoduše ignorovat, jelikož se domnívají, že stát nemá dostatečné páky k tomu, aby je k výměně donutil. Případně žijí odstřiženi od informačních zdrojů a vůbec neví, že je tu od 1. září 2024 nějaký plošný zákaz.
Ministerstvo životního prostředí to ale myslí vážně, a tak bude zákaz od první chvíle vymáhat. “Ty, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, Ministerstvo životního prostředí nabádá, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací,” píše ministerstvo na svém webu.
Pravdou je, že stát udělal všechno proto, aby výměnu kotlů domácnostem zjednodušil. Dosud poskytuje příspěvek až 95 % na cenu nového zdroje vytápění. Lze ho tak získat prakticky úplně zadarmo. Nehledě na spoustu kotlíkových dotací, které tomu předcházely.
Přesto však řada domácností chce topit ve svých topidlech na uhlí a dřevo, které jsou však z hlediska životního prostředí již nevyhovující. Mnozí zdůrazňují jejich spolehlivost, případně vykazují neochotu měnit něco, co funguje, a to jen proto, že si to někdo “nahoře” usmyslel. Další lidé nejsou příliš schopni výměnu zorganizovat, respektive si dotaci vyběhat po úřadech.
Postupovat se bude rychle
Odhadem může být až 200 tisíc domácností, které stále používají brzy nepovolený zdroj vytápění. Topenářské firmy sice hlásí zvýšený zájem o jejich služby, ale rozhodně nikoliv takový, aby reflektoval tento počet domů a bytů.
Mnozí mají třeba takový kotel pouze na chatě a topí v něm čas od času. Jenže i na ně se nová povinnost vztahuje. Kdo se výměně vyhýbá, musí počítat s tím, že k němu dorazí kontrola. “V aktualizované metodice jsme se soustředili jednak na efektivitu kontrol a spravedlivý přístup tak, aby bylo při kontrolní činnosti dosahováno co největšího environmentálního efektu,” informuje ministerstvo s tím, že bude chtít z provozu dostat ty nejhorší kotle co nejrychleji.
Čtěte také: V Česku se rozjela kontrola zahrad. Kdo tam bude vyvádět tyhle věci, dostane pokutu
Takové kontroly pochopitelně nebudou ohlášené. Nachytat někoho při topení ve starém kotli přitom není nic moc složitého, jelikož mu to obvykle z komína pořádně čoudí.
Foto: Shutterstock