Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida může být v akutní nebo chronické formě. Slinivka břišní neboli pankreas je endokrinní žláza s vnitřní sekrecí tvořící hormony inzulín a glukagon pro transport glukózy do buněk. Jako žláza s vnější sekrecí tvoří trávicí enzymy ke štěpení tuků, cukrů i bílkovin a dopraví je do dvanáctníku. U akutního zánětu se aktivují enzymy už ve slinivce a napadají vlastní tkáň.
Akutní zánět slinivky
Nejčastěji se vyskytuje u mužů od 30 do 50 let, většinou po nadměrné konzumaci alkoholu, při žlučových kamenech blokujících žlučový vývod, zvýšeném příjmu tučného jídla nebo úderu do břicha.
Příznaky akutní pankreatitidy
- prudká, náhlá bolest v nadbřišku
- bolesti vystřelující do zad, lopatky či ramene
- nevolnost a zvracení
- zrychlený tep i dech
- škytavka
- nervozita až agrese
- dezorientace
- horečka
Chronický zánět slinivky
Při dlouhodobém zánětu se postupně mění zdravá tkáň slinivky ve vazivo, dojde ke zjizvení a zhoršení funkce. K zánětu dochází po dlouhodobé konzumaci alkoholu, při nemoci žlučových cest, poruchách metabolismu a někdy to ovlivní i genetika.
Příznaky chronické pankreatitidy
- bolesti břicha
- nechutenství
- hubnutí
- změna stolice
- cukrovka
Možné komplikace
Obě formy způsobují vážné zdravotní potíže, jako krvácení, infekci, trvalé poškození některých tkání i rozvoj zhoubného nádoru slinivky břišní adenokarcinomu. Až 10 % případů končí smrtí. Při diagnostice se dělá fyzikální vyšetření, odběr krve, ultrazvuk břicha, CT vyšetření, ERCP – endoskopický ultrazvuk nebo MCRP – magnetická rezonanční cholangiopankreatografie.
Léčba akutního zánětu slinivky
Akutní zánět slinivky břišní vyžaduje hospitalizaci, nitrožilní výživu, léky proti bolesti, tlumící činnost slinivky nebo antibiotika při infekci. Nasogastrickou sondu nosem do žaludku se odsává jeho obsah, podávají léky i tekutá strava, zavede se močový a centrální žilní katétr. Občas se chirurgicky odstraní poškozená část slinivky, někdy i žlučníku a provede se zprůchodnění vývodů. Pseudocysty se drénují, aby nedošlo k poškození srdce, plic, ledvin a jiných orgánů.
Léčba chronického zánětu slinivky
Chronický zánět slinivky břišní vyžaduje léky a enzymy pro trávení potravy, analgetika či antidepresiva. Rozvíjející se cukrovka se léčí inzulinem. Někdy je nutné chirurgicky odstranit část slinivky nebo překlenout překážku v odtoku žluči.
Dieta při zánětu slinivky břišní
Strava má obsahovat více bílkovin i cukrů a méně tuků. Pokud je poškozena i endogenní funkce pankreatu, je nutné omezit i sacharidy. Je třeba vyloučit alkohol a kouření, kávu i černý čaj, smažená jídla, nadýmavou zeleninu a potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou.
Foto: Freepik