Profesor Jan Pirk je přesvědčen o tom, že epidemie koronaviru je u konce. Ale vláda ani tuto fázi nezvládá, protože rozvolňuje příliš pomalu a zbytečně brzdí ekonomiku, když už to není potřeba. Podle Pirka, který kroky vlády v epidemii kritizuje dlouhodobě a je odpůrcem lockdownů, na tom má velký podíl i takzvaná Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).
Zatímco samotná vláda má tendence k rychlejšímu rozvolňování, obvykle po nějakém jejím návrhu dojde právě k zásahu ze strany MeSES, který ho označí za příliš ukvapený. Toho už si všimla řada expertů, podle kterých je skupina příliš rigidní a její fungování pro Českou republiku spíše škodlivé.
Myslí si to i Jan Pirk, který osočil svého kolegu z IKEMu Petra Smejkala, jenž tuto skupinu vede, z toho, že není atestovaným epidemiologem. “Když se podíváte na útvar MeSES, tak v jeho čele stojí člověk, který nemá atestaci z epidemiologie,” uvedl Pirk v rozhovoru pro server Novinky.cz. “Chápu, že politici nejsou odborníci, ale radí jim každou chvíli někdo jiný a odborníci na epidemiologii chybějí. Co je strašné, a to je bohužel relikt komunismu, že u nás nevíme, co je demokratická diskuse,” naráží profesor Pirk na skutečnost, že názory odborné skupiny jsou dnes brány jako dogma a nikdo si s nimi nedovolí polemizovat.
Je každopádně otázkou, jak je možné, že vláda v zásadních otázkách naslouchá člověku, který se označuje za epidemiologa, přestože jím vlastně vůbec není. Petr Smejkal navíc celou skupinu MeSES vede a jeho hlas je tedy nejdůležitější.
Podle Pirka vláda zbytečně lidi stresuje, což je to nejhorší, co může z lékařského hlediska dělat. Renomovaný kardiolog také prozradil, že kvůli jeho názorům chodily návrhy, aby mu odebrali akademický titul. “Před rokem jsem řekl, že není jiné cesty, než že získáme imunitu tím, že covid-19 buď proděláme, nebo budeme očkováni. Bohužel jsem použil, a nebyl jsem sám, termín „promoření“. To je ale totéž, jako plošná imunizace. Málem mě za to ukřižovali,” uvedl Pirk.
Foto: IKEM