Import vakcín z Ruska či Číny se stal v posledních týdnech velkým tématem. Na jedné straně má velké zastánce v podobě prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, na té druhé ale také řadu kritiků podobného plánu. Proti je i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Také Evropská komise varovala před schvalováním těchto vakcín na národní úrovni v nouzovém režimu a vyzvala k posečkání na vyjádření Evropské lékové agentury.
K zastáncům obou vakcín se teď, možná trochu překvapivě, přidal i hojně citovaný imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Podle něj vycházejí obavy jen z ideologických předsudků a představy, že v Rusku a Číně nedokáží vyrobit bezpečnou vakcínu. Přitom už se obě látky používají i v Evropě, například v Maďarsku nebo Srbsku.
“Nemám žádné pochybnosti o tom, že data, která Číňané ve svých studiích uvádí, jsou správná. Uvádí účinnost okolo osmdesáti procent. Já si myslím, že záleží na tom, na jaké populaci se to testovalo, ale pokud to bylo schváleno třeba v Maďarsku, tak nevidím důvod, proč by to nemohlo být schváleno u nás,” uvedl pro server iRozhlas.cz Václav Hořejší k čínské vakcíně společnosti Sinopharm, o které panují ještě větší pochybnosti než o ruském Sputniku. Podle něj není ani důvod nevěřit deklarované účinnosti těchto vakcín. Uváděným údajům proto Hořejší důvěřuje stejně jako v případě vakcín od Američanů (Pfizer, Moderna) či Britů (AstraZeneca).
Imunolog by proto souhlasil s tím, aby oběma vakcínám byla udělena výjimka a mohlo se s nimi očkovat ještě před schválením Evropskou lékovou agenturou. Uvědomuje si však, že v české populaci panuje k oběma vakcínám značná nedůvěra. Potom hrozí, že je sice schválíme, objednáme, dovezeme, ale nakonec zůstanou ležet ve skladu.
“Kdyby to bylo tak, že bych neměl přístup k vakcíně, tak bych si to nechal klidně píchnout. Jak ruskou, tak čínskou. Princip je ověřený a není důvod si myslet, že je to něco nebezpečného,” uvedl Václav Hořejší.
Také prozradil vychytávku, kterou Rusové použili při vývoji vakcíny Sputnik V a která by jí mohla dát určitou výhodu před konkurencí. “Používá dva adenoviry. To znamená, že když by po první dávce vznikla imunitní odpověď proti těm adenovirovým proteinům nosiče, která by zeslabovala účinnost druhé dávky vakcíny, tak druhý adenovirus u ruské vakcíny zajistí, že tato komplikace nenastane,” vysvětlil imunolog Hořejší výhodu ruské očkovací látky oproti ostatním dostupným vakcínám.
Foto: Shutterstock