Ruský prezident Vladimir Putin se pochlubil s přelomovou zprávou. Ruské ministerstvo zdravotnictví podle něj schválilo kontroverzní vakcínu proti nemoci Covid-19, o jejíž existenci informovalo už před několika dny.
Očkovací látka nese název Gam-COVID-Vac Lyo a byla vyvinuta institutem Gamaleja pro epidemiologii v Moskvě. Rusko přitom už dříve oznámilo, že chce vakcínu schválit ještě tento týden, a tak před všemi ostatními výrobci, z nichž někteří už práce na svých látkách rovněž finišují. Za tímto účelem byla podle všeho přeskočena poslední zkouška bezpečnosti vakcíny.
Obavy ze ztráty důvěry v očkování
Odborníci se proto neobávají jen toho, že velmi zkrácený proces vývoje vakcíny zvyšuje riziko, protože nebyly zohledněny všechny bezpečnostní standardy. Kromě toho upozorňují na to, že vakcína, která se později ukáže být neúčinnou nebo příliš nebezpečnou, může obecně snížit důvěru v očkovací látky proti Sars-CoV-2 a očkování obecně. Ostatně, podle různých výzkumů lidé očkování věří stále méně a obávají se jeho vedlejších účinků. Právě ty mohou být u vakcíny proti koronaviru poměrně značné, a to i tehdy, pokud je nakonec převáží přínos v podobě toho, že ochrání před vážnou nemocí.
Ruský prezident se nechal také podle agentury Reuters uvedl, že mezi prvními očkovanými novou vakcínou je také jedna z jeho dcer. Zjevně tak chtěl zdůraznit bezpečnost látky.
V Česku až za rok
Vakcína proti koronaviru vzniká v urychleném režimu všude na světě. Rychlost ruských vědců nicméně vzbuzuje jisté obavy. Na dobré cestě jsou přitom také vakcíny vědeckého týmu z Oxfordu nebo italské společnosti Moderna.
Do České republiky se podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly, který jako hlavní epidemiolog vedl tažení proti první vlně koronaviru u nás, vakcína ve větším měřítku dostane zřejmě až v polovině příštího roku. Pro zajištění dostatečné proočkovanosti, zejména pak u rizikových skupin, bude zapotřebí 3 až 3,5 milionu dávek vakcíny. Jedna dávka přitom může stát kolem devíti tisíc korun.
Foto: Freepik