Premiér Andrej Babiš přišel s plánem dostat do České republiky ruskou vakcínu Sputnik V, s níž už se očkuje například v Maďarsku a jejíž první dodávka dorazila i na Slovensko. Problém je v tom, že vakcínu neschválila Evropská léková agentura a v nejbližší době se tak ani nestane. Na popud ministerstva zdravotnictví by jí tedy musel udělit souhlas český Státní ústav pro kontrolu léčiv. I tak by se mohly objevit potíže s proplácením vakcíny pojišťovnami tak, jak se to děje u certifikovaných očkovacích látek, které se tu používají.
“Výrobce Sputniku V má málo vakcín, takže nepředpokládám, že o registraci u Evropské lékové agentury bude vůbec žádat. Nicméně i u nás jsou občané, kteří mají o tuto vakcínu zájem,” uvedl premiér Babiš pro MF DNES. “Pokud bychom ji tedy dovezli, byla by dobrovolná. Všechny vakcíny, které nejsou schválené EMA, by klidně mohly kupovat jen firmy, které by to kupovaly pro své zaměstnance, pokud o to projeví zájem. Platí ale, že i takto dovezená vakcína musí být bezpečná. Myslíte, že není, když se o ni zajímá 65 států a z toho šest členských zemí EU?“
Babiš předpokládá, že by firmy měly zájem o nákup ruské vakcíny pro své zaměstnance, aby jim mohli zajistit zdraví. Je však otázkou, zda by lidé měli o takové očkování zájem. Obecně vůči vakcínám proti covidu panuje v české společnosti ostražitost. Když se u některé z nich, jako například v poslední době u AstraZenecy, objeví spekulace o její účinnosti, mnozí ji odmítají. Je tedy spíše nepravděpodobné, že by větší množství osob mělo zájem na očkování látkou, která neprošla standardním schvalovacím procesem.
Proti použití Sputniku V se navíc staví také ministr zdravotnictví Jan Blatný, který trvá na použití jen v případě, že by byla schválena Evropskou lékovou agenturou.
Foto: Shutterstock