Po Číně se stalo Rusko teprve druhou zemí světa, kde se začalo ve velkém očkovat proti nemoci Covid-19, a to pomocí vakcíny Sputnik V. Ta je přitom velmi kontroverzní, protože státní registraci získala sice už v srpnu, ale dosud nebyla dokončena třetí fáze klinických testů, která má jako hlavní cíl ověřit skutečnou účinnost a především bezpečnost vakcíny. Na Západě tuto fázi dokončily už vakcíny od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy, které nyní čekají na schválení úřady v USA a Evropské unii.
Na cestě jsou další ruské vakcíny
Rusové začali s očkováním postupovat tak, jak se to očekává i u nás, až bude vakcína k dispozici. Tedy prioritu má zdravotnický personál, učitelé a lidé v sociálních službách. Pak by se mělo průběžně přejít k očkování civilního obyvatelstva. Původně se očekávalo, že očkovací kampaň bude masivnější a Rusko chtělo do konce roku mít několik desítek dávek. Nakonec ale výroba neběží tak, jak se očekávalo a k dispozici budou zřejmě jen 2 miliony dávek.
Vakcína Sputnik V navíc zřejmě nezůstane osamocena. Do očkovací kampaně se mají zařadit také další očkovací látky, které jsou v různých ruských institucích ve vývoji. Na dobré cestě, tedy ve třetí fázi klinických testů, je například vakcína EpiVakKorona. Podle některých zdrojů by souhlas státních orgánů mohla do konce roku dostat ještě třetí vakcína. Rusové by tak v tomto ohledu mohli být plně autonomní a nemuseli by využívat západních vakcín.
Podobně jako v jiných zemích, také v Rusku se šíří řada konspiračních teorií. Časté je takzvané téma čipování a také zdůrazňování, že očkování je povinné. Mezi obyvatelstvem se rozšířila fáma, že v Moskvě podali pracovníci jedné polikliniky výpověď poté, co je do očkování nutilo vedení. Vláda však opakuje, že očkování je dobrovolné.
Rusko má nový vývozní artikl
Zajímavé je, že zatím se očkují pouze lidé do 60 let bez chronických onemocnění. Nejohroženější skupina obyvatel tak na očkování nemusí dosáhnout. Lékaři potom očkovaným zdůrazňují, aby dalších 42 dní nepili pokud možno žádný alkohol a nepožívali léky ovlivňující imunitní systém. Právě 42 dní totiž podle expertů trvá, než se vyvine imunitní odpověď. Zatím není známo, jak dlouhou imunitu proti koronaviru Sputnik, případně další vakcíny, vytvoří.
Rusko by s vakcínou Sputnik V rádo prorazilo také v zahraničí. Chce ji nabízet za nižší cenu než západní farmaceutické koncerny. Půjde primárně o vývoz technologie a know-how, nikoliv samotných vakcín, které budou Rusové potřebovat pro vlastní potřebu. Podle ministra zdravotnictví Michaila Muraška jsou už uzavřené obchody s Indií a Jižní Koreou. Jednání probíhají také s Čínou, Běloruskem a také Maďarskem, které už Sputnik testuje.
Foto: Freepik