Opět tu máme situaci, ve které se jednotliví experti zkrátka neshodnou. Jako už mnohokrát, pokud jde o koronavirovou epidemii a způsob, jakým ji řešit. Stejně jako panuje dilema, zda uznávat naměřené protilátky jako důkaz o bezinfekčnosti, není si odborná veřejnosti jista ani tím, zda by se mělo přeočkovávat třetí dávkou vakcíny. K tomu přitom už některé země přistoupily. Po Izraeli teď například Německo a zdá se, že i v České republice je třetí dávka na spadnutí. Její pravděpodobnou aplikaci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, v čemž ho podpořil i epidemiolog Roman Prymula. Výzkum na českých seniorech potom prokázal, že jim protilátky skutečně klesají a jejich imunitu bude nutné podpořit. Čtěte více: Senioři rychle přicházejí o protilátky po očkování, zjistil výzkum. Na podzim to může být opět průšvih
To se však překvapivě nelíbí Světové zdravotnické organizaci. Ta zkritizovala bohaté státy za to, že si dělají zásoby pro přeočkování. Činí tak například Evropská unie, která musela dokonce přistoupit na zvýšení cen vakcín společností Moderna a Pfizer.
“Neexistují vědecké důkazy o tom, že potřebujeme přeočkování,” uvedla hlavní výzkumnice WHO Soumya Swaminathanová podle serveru Business Insider. Dodala také, že organizace vždy vychází z nejnovějších výsledků vědeckých studií a nikoliv prohlášení výrobců vakcín. Tím kritizuje zejména Pfizer, který už zahájil klinické testy, jež mají potvrdit potřebu třetí a případně další dávky.
Pravdou však je, že WHO nesleduje jen zdravotní hledisko, ale snaží se zajistit co možná nejrovnoměrnější distribuci vakcín po světě. To se však od začátku nedaří a kvůli potřebě třetích dávek ve vyspělém světě hrozí, že se dodávky do zemí třetího světa opět zpozdí. “Odsuzujeme tak stovky milionů lidí k tomu, že nemají žádnou ochranu proti covidu,” uvedl krizový manažer WHO Mike Ryan.
Zatímco v zemích, které rychle očkují, už koronavirus nepředstavuje větší nebezpečí, o to více teď dopadá na státy, ve kterých se očkuje pomalu nebo v podstatě vůbec. Jejich populaci potom devastuje agresivní mutace delta.
Z hlediska WHO by proto bylo přínosnější, kdyby se teď co možná nejvíce lidí po celém světě naočkovalo podle základního schématu a teprve poté se začala řešit případná posilující dávka. Zdá se však, že vyspělé státy si opět prosadí svou.
Světová zdravotnická organizace přitom varuje před takovou krátkozrakostí. Bohaté státy sice zajistí dočasnou imunitu svých obyvatel, na druhé straně však nedostatečná proočkovanost ve světě může způsobit vznik mutace, která bude vůči vakcínám imunní.
Foto: Shutterstock
Ono bude stačit, když na WHO “někdo” trochu zatlačí, a ono opět, už snad po tisísiprvé, změní svůj názor.
Z tohoto hlediska je WHO naprosto zbytečnou organizací – tedy pro obyčejné lékaře a jejich (obyčejné) pacienty. Naopak, pro svého hlavního “akcionáře” má zřejmě klíčový význam, jinak by své peníze v něčem tak ohebném a tvárném nemarnil.
K čemu je nám WHO? My máme Vojtěcha, Babiše, Prymulu a Hořejšího. Ti už se postarají, aby se kšefty hejbaly.
A taky bábu Svrčinovou.
Pravda, na tu špindíru jsem zapomněl.
Je to smutné, ale je to tak. Přitom je názor WHO logický, neboť právě lidé z vyspělých zemí cestují do zřejmě téměř vůbec neočkované exotiky, takže by měl být zájem, abychom tam byli chráněni-pokud ovšem očkování vůbec ochrana je. V nějakém dokumentu jsem viděla, že ani Španělská chřipka nikdy úplně nevymizela. Prostě jsme se s ní naučili žít. Doufejme, že to tak bude i s covidem.
JJ, hlavně pořád nakupovat další a další vakcíny a rvát to do lidí. Kšeft je kšeft,