Počty nově nakažených koronavirem se příští týden vrátí k hodnotě 10 tisíc, je přesvědčen prezident České lékařské komory Milan Kubek. Pokud se nic neudělá, epidemie se rozjede opět zcela nekontrolovatelně a zahltí nemocnice. To jediné, co přitom udělat můžeme, je uzavření prakticky všeho, tedy obchodů a restaurací.
Jednejte s hospodskými na rovinu, pochopí to
Kubek tvrdí, že je třeba ponechat v provozu pouze základní infrastrukturu. Vše ostatní je nutné co nejrychleji omezit. “Lidé nemusí chodit do hospody či do fitka, ale pozor, jejich provozovatelé a zaměstnanci musí mít z čeho žít,” řekl šéf lékařů pro CNN Prima News. “Je nutné s hospodskými a dalšími jednat na rovinu, a ne jim nerealisticky něco slibovat. Vláda má postupovat spravedlivě a není možné, aby jako na podzim prodávaly velké řetězce a supermarkety v podstatě úplně všechno a malé obchody měly zavřeno. Ale opatření je třeba zpřísnit a virus nás k tomu stejně donutí, ovšem čím později, tím více lidí zemře.“
Prezident lékařské komory tvrdí, že lékaři a zdravotní sestry už jsou naprosto vyčerpaní. Doufali, že si užijí alespoň Vánoce v klidovějším režimu, ale vláda jim to svými kroky neumožnila. Dnes už je jasné, že o Vánocích bude nápor na nemocnice opět sílit. “V říjnu a v listopadu se počet mrtvých zvedl o 50 procent, to je šílené. Necháme-li epidemii znovu rozjet, budou její důsledky v lednu a únoru, kdy jsou lidé přirozeně oslabení, ještě mnohem závažnější,” je přesvědčen Kubek.
Úplný lockdown pomůže při rozvolnění
Milan Kubek je zastáncem toho, aby se zavřelo vše, co zavřít lze. “Když zatneme zuby a vydržíme dva až tři týdny skutečně v karanténě, nápor viru poleví. A poté se můžeme vracet k normálnímu životu za pomoci nástrojů, jako jsou chytrá karanténa nebo e-rouška, které v tuto chvíli nemají význam,” říká nejvyšší představitel lékařů. Zdůraznil, že už několikrát vyzýval k lockdownu tohoto typu, ale vláda se k němu nikdy neuchýlila, a proto také nedokázala dostat druhou vlnu epidemie pod kontrolu.
Strategie postupného přibdržďování a rozjíždění je podle Milana Kubka ta nejhorší možná, protože epidemii neúměrně protahuje a páchá značné škody jak na ekonomice, tak na zdravotnickém systému.
Foto: Adobe Stock