Vládní návrh o pětitisícovém příspěvku seniorům k důchodu narazil v Senátu poté, co ho schválila Poslanecká sněmovna. Stále tak není jisté, zda návrh skutečně projde a takzvané rouškovné se stihne ještě letos vyplatit. Ve hře je přinejmenším odložení, ale také významná úprava celého návrhu.
Příspěvek raději pro jinou skupinu
O rouškovném hlasoval jako první sociální výbor Senátu, který ho však neschválil. Podle místopředsedkyně výboru Aleny Dernerové se většina členů zdržela hlasování. Na plénu horní komory Parlamentu se tak o návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové bude hlasovat bez důležitého stanoviska senátního výboru, což leccos předjímá. Takové návrhy mají obecně menší šanci na to, aby Senátem prošly a jsou častěji vraceny zpět do Poslanecké sněmovny.
To se může stát i tentokrát, a to včetně senátního přílepku. Starostové a nezávislí totiž chtějí v Senátu prosadit pozměňovací návrh, na základě kterého by stát zaslal 6000 Kč samoživitelům a rodičům, kteří pobírají rodičovský příspěvek. Potvrdil to člen senátního klubu STAN Marek Hilšer.
Rouškovné možná spadne pod stůl
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová jednorázový příspěvek důchodcům obhajovala především růstem cen, který obzvlášť silně dopadl na nákupní koš seniorů. Z vlády zároveň zaznívaly hlasy, že se pomohlo všem ostatním skupinám a nyní je čas i na důchodce. Opozice však návrh označovala za předvolební úplatek a poukazovala na to, že senioři jako jediná skupina měli v krizi své důchody jisté.
Podle Maláčové je nutné, aby byl návrh zákona schválen do konce listopadu. Jinak by se nestihla letošní výplata příspěvku a nemohl by být čerpán z letošního rozpočtu. Zda by se k němu vláda vrátila i v příštím roce, není jasné. Jde o významný výdaj ve výši 15 miliard korun, s nímž se počítá v letošním, rekordně schodkovém rozpočtu.
Pokud Senát návrh na své příští schůzi odmítne, bude se muset Poslanecká sněmovna sejít na mimořádné schůzi, aby ho přehlasovala. Jestliže se tak nestane, padá rouškovné pod stůl.
Foto: Freepik