Vláda definitivně schválila důchody na příští rok. Ty v průměru vzrostou o 805 Kč, přičemž větší část, tedy průměrně 505 Kč, bude tvořit zákonná valorizace. Zjednodušeně řečeno: o tolik se důchody zvednou kvůli vyšší inflaci. Ovšem vládní koalice ve volebním roce prosadila ještě mimořádný bonus ve výši 300 Kč, který obdrží všichni důchodci ve stejné výši. A to navzdory tomu, že situace státního rozpočtu je napjatá a tento bonus bude znamenat potřebu dalších miliard státních prostředků.
Výpočet důchodu v příštím roce bude zřejmě nižší
Seniorům se však vyplatí do důchodu odejít už letos především kvůli výrazně vyšší valorizaci. Ta je pro důchody vyplácené od ledna 2022 historicky rekordní, což je dáno zejména vysokou mírou inflace, která už překročila čtyři procenta. Tato valorizace však bude do důchodů započtena pouze letos. Pokud byste tak šli do důchodu až v příštím roce, bude vám vypočten znovu, bez zahrnutí této valorizace, a to na základě růstu mezd.
Kalkulace toho, zda se vyplatí do důchodu odejít v roce 2021 nebo 2022, je poměrně složitá. Vstupuje do ní totiž nejen výše inflace za letošní rok, která ovlivňuje valorizaci, ale také růst mezd. Ten bude rozhodující naopak pro to, jak vysoký bude vypočtený důchod v příštím roce. Rozevřené nůžky mezi nízkým růstem mezd a vysokou inflací v roce 2021 může způsobit málokdy vídanou situaci: do důchodu se vyplatí odejít dříve. Ale pozor: zároveň je nutné zohlednit srážku za předčasný odchod do důchodu a také skutečnost, že se připravíte přinejmenším o rok důchodového pojištění, který výslednou penzi rovněž zvedne.
Ve skutečnosti tak toto dilema musí řešit především lidé, kteří mají odejít do důchodu na přelomu let 2021 a 2022. Není výjimkou, že lidé svůj odchod do důchodu v práci o něco přetáhnou, například proto, že si zaměstnavatel musí najít náhradu nebo proto, že ještě chtějí pracovat. V tomto roce by však měli zohlednit to, že si mohou přijít na lepší důchod.
Nezvyklá ekonomická situace
Dilema seniorů vychází především z rozhárané ekonomické situace státu, která je ojedinělá a kterou způsobila koronavirová pandemie. Nutno říct, že v jiných letech nemusí nastávající důchodci podobné propočty řešit, protože platí, že nově vypočtené důchody jsou výhodnější než ty valorizované. To je totiž pravidlem v dobře fungující ekonomice, ve které je vyšší růst průměrné mzdy a nižší inflace. Tento poměr na základě zákona o důchodech zaručuje, že nově vypočtená penze bude výhodnější.
Přesně to ale v letošním roce neplatí. Zatímco růst mezd se drží zkrátka, protože podniky nejsou v nejlepší kondici a zaměstnanci si reálně polepšili především zrušením superhrubé mzdy, inflace doslova vystřelila. To nadstandardně navýšilo valorizaci.
Čtěte také: Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?
Radit je třeba individuálně
Podle ekonomů navíc vstupujeme do fáze, kdy nás bude vyšší inflace provázet možná i několik let. Je otázkou, zda jí bude růst mezd stačit, obzvlášť pokud se potvrdí dramatický nárůst cen energií. Toto dilema tak mohou senioři řešit třeba i příští rok. Nemusí tak být špatnou volbou na valorizační schéma nastoupit už tento rok a využívat vyšší inflace ve svůj prospěch.
Jak ale poradit v individuálních případech? To už je složitější, protože záleží na situaci každého člověka. Zjednodušeně řečeno lze říct, že pokud máte nárok, vyplatí se vám nastoupit do důchodu v prosinci 2021 než v lednu 2022. Pokud se vám ale do důchodu ještě nechce a rádi byste třeba několik let pracovali, nemusíte se ukvapovat.
Můžete se obrátit na ČSSZ
Pokud si nejste jistí, kdy se vám vyplatí odejít do důchodu, je nejjednodušším řešením obrátit se na vaši pobočku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Její pracovníci by vám měli fundovaně poradit. Pokud se ale na úřad dostavíte bez objednání, odejdete obvykle jen s obecnou radou. V případě, že se objednáte na určitý termín, bude na vás mít úředník či úřednice více času a může vám pomoci vymodelovat několik variant odchodu do důchodu.
Tip: V případě zájmu si však můžete orientační výpočet provést sami, za předpokladu, že máte k dispozici potřebné dokumenty, a to s pomocí důchodové kalkulačky ČSSZ.
Vzhledem k tomu, že odchod do důchodu je poměrně zásadním krokem, není od věci se poradit ani s důchodovým poradcem. Ti poskytují sice zpoplatněné služby, ale mohou vás upozornit na zajímavé varianty a jejich výpočty důchodu můžete použít jako kontrolní pro ty, které vám poskytne ČSSZ. Není totiž bohužel výjimkou, že se ČSSZ splete a důchod nevypočte správně.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, ČSSZ
Smrt Burešovi!!!
Ty jsi magor
Šel jsem do důchodu již v 58 letech a nelituji. Je potřeba si důchodu užít a neřešit peníze a nervy v práci.
Stále stejná písnička, přidání důchodu v průměru o 800Kc,poslanci si musí přidat 6 až 8tisic na to mají zákon. Zajímavé že toto nikomu nevadí