Že koronavirus není kdovíjak smrtící virus? Tato slova nebyla platná dosud a po tomto případu by už nikdy neměla zaznít. V jednom jediném panelovém domě ve španělském Bilbau se krátce po sobě nakazilo velké množství lidí, přičemž šest z nich také v krátkém čase zemřelo. Informoval o tom list El País.
V průběhu dvou týdnů od propuknutí ohniska v tomto šestnáctipatrovém panelovém domě bylo pozitivně testováno celkem třicet jeho obyvatel. Skutečný počet nakažených byl ale zřejmě ještě vyšší. Rozšíření koronaviru v domě však mělo nečekaně tragické důsledky. Zemřelo tu hned šest lidí.
První obětí covidu v domě byla 85letá žena z 9. patra. Zemřela 21. ledna. O dva dny později zemřel 50letý muž a 84letá žena z 11. patra. Rychle nato následovali dva lidé z přízemí. Až 26. ledna nechal správce budovy společné prostory dezinfikovat. Celých 16 dní od prvního úmrtí byli všichni obyvatelé domu otestováni. Dosud poslední z obětí v domě zemřela 8. února.
Baskické ministerstvo zdravotnictví se podle španělského listu El País domnívá, že mikroepidemii v domě odstartoval takzvaný superpřenašeč. Tedy člověk, který mohl, ale nemusel mít příznaky a přitom produkoval vysokou virovou nálož. Virus se mohl delší dobu držet ve výtahu, kde se jím nakazili další lidé.
Problém se ukázal být také v tom, že obyvatelé domu dlouhou dobu netušili, že se koronavirus v domě objevil. Ve společných prostorách se tak pohybovali bez zvýšené opatrnosti. Odborníci se domnívají, že na vině může být také špatně udržovaná ventilace v domě.
Právě malé prostory jako například výtahy se ukazují být velmi problematickými místy, a to zejména v souvislosti s aktuálně se šířící britskou mutací, která je velmi nakažlivá. Ve výtahu se člověk může nakazit i tehdy, když ho použije sám, ale předtím v něm jela například nakažená osoba bez roušky. Nemusí ani dojít ke kontaminaci povrchů, virus se v nevětraném prostoru udrží i desítky minut.
Foto: Shutterstock