Sen o vlastním bydlením se v současné době řadě lidí rozplývá, neboť představuje vysokou finanční investici, která se zpravidla řeší hypotékou. Čím dál méně osob na ni však kvůli nepříznivým podmínkám dosáhne. Nejenom nás čeká nárůst sazeb, ale také neustálé zdražování nemovitostí. Zajímavou alternativu nabízí družstevní bydlení, u nějž stačí uhradit mnohdy jen 25 % pořizovací ceny.
Jaký je rozdíl mezi družstevním bytem, a tím v osobním vlastnictví?
Byt v osobním vlastnictví, jehož zdrojem financování je nejčastěji hypotéka, vlastníte vy. Oproti tomu družstevní byt vlastní družstvo a vy jako nový majitel získáte právo byt užívat, neboť se stanete majitelem družstevního podílu. S tím souvisí první povinný vklad, jenž může být symbolický, nebo může dosahovat zmiňovaných zhruba 25 % ceny bytu. Ve formě nájemného následně splácíte družstvu zbytek hodnoty bytu. Nebo ho uhradíte celý naráz.
Na co si dát pozor?
Pořízení družstevního bytu je velmi lákavou příležitostí, neboť je často cenově dostupnější než byt v osobním vlastnictví. Proto je třeba být opatrní, aby se neobjevily nečekané zádrhely. Po majiteli družstevního podílu vyžadujte potvrzení o bezdlužnosti směrem k družstvu a poskytovatelům energií. Dále si nechte předložit aktuální výpis k výši anuity neboli nesplacené části úvěru související s rekonstrukcí domu, kterou musíte při převodu doplatit. Zajímejte se o fungování družstva, zjistěte si stav fondu, pátrejte po aktuálních stanovách.
Jak financovat?
Jako zdroj financování družstevního bytu se nabízí půjčka na bydlení. V případě Modré pyramidy to může být Hypoúvěr, který můžeme chápat jako úvěr zajištěný nemovitostí. Další možností je Rychloúvěr, jenž vám může být poskytnut až ve výši 800 000 Kč bez zajištění nemovitostí nebo ručitelem. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví se provádí na základě písemného potvrzení družstva, jež s uvedeným souhlasí.
Já sem se s nimi seznámil už v roce 1980 a můžu zodpovědně říct, že dneska to neni vůbec to samý.
Je to trošku jako kdyby vám dneska Patrasová honila na pasece žížalu, asi to taky bude příjemný, ale jako v roce 1980 si to neužijete.
To jistě nebude.Dříve byla dotace od státu v dnešní cenách asi 300000kč a neplatil jste DPH,pokud se zkaloudoval byt, tak jste měl nárok na zaplacenou kladnou daň v dnešních cenách asi 80000kč. A pokud jste byl člen družstva který stavěl panelákovou proudovou metodou, tak byt byl dostupný i těm nejchudším!
Za socíku nikdo nesměl byt vlastnit, tak družstevní byt byla taková náhrada, tedy jen pro toho, kdo měl to štěstí. Dneska mi výhoda takového vlastnictví uniká. Leda snad pokud by taková družstva byla schopna postavit byty levněji, ale docela bych se tomu divil. Lidé dneska už nebudou chodit na stavbu pomáhat nosit cihly, míchat maltu atd. jako tomu bylo dříve. To spíš to družstvo nějaký chytrák “moderním” způsobem vytuneluje.
To se ještě uvidí jakým směrem se to vydá.Každopádně vychází daleko levněji hodina práce od budoucího člena,než od firmy.I před 40 lety se využívala tato forma kde nebyly náklady na sociální ani zdravotní pojištění.Tehdejší náklad na jednu hodinu brigádníka byl 10Kč.Přitom firmy fakturovaly 40kč.
Kdo by dneska pracoval na stavbě. Chápu že snad v případě stavby rodinného domku nebo řadovky, ale u takové vícepodlažní bytovky těžko. To je snad i proti předpisům o bezpečnosti práce.
S vámi je zábava,V realu jde školení provést za 5 mmunut aby to podepsal.
Jistě, dokud se nic nestane…
Věřte tomu že družstevníci dají raději Ukrajinci 150kč na hod. než aby platili firmám Ukrajince za 600kč za hodinu !
Taky bych bral šikovného Ukrajince za 150Kč, potřebuju postavit garáž a síly už nejsou.
Jasně družstevníci shání Ukrajince. Jinak nejde jen o pracovní sílu, ale i o materiál. Velcí developeři mají množstevní slevy. Kdyby to družstevničení fungovalo, tak by se jistě v nových podmínkách dávno prosadilo a nemuseli bychom tu řešit co by kdyby.
Halóó Halóó, tady lelek! Máte dovolenou, nebo co?