Je třeba připustit, že nejrůznější organizované skupiny zaměřené na vysávání peněz z bankovních účtů, vytvořily velmi dobře fungující byznys. Ačkoliv se s ním nejen banky, ale také orgány činné v trestním řízení snaží všemi možnými způsoby bojovat, ukazuje se, že tu s námi bude pravděpodobně i do budoucna.
Prostě vás oberou
Tito šibalové totiž přijdou vždy s něčím novým. Je to důležité, protože staré triky se za čas zprofanují a lidé jsou vůči nim obezřetnější. To se stalo třeba v případě podvodů na nejrůznějších bazarech a tržištích, kde si člověk třeba umístil věc, kterou chtěl prodat, a v podstatě okamžitě se mu ozval zájemce. Prodávajícího vyzval, aby vyplnil jen pár údajů na webu dopravní společnosti, a že si tam prodávanou věc vyzvedne. Web byl ale samozřejmě podfouknutý, byť vypadal profesionálně.
Ačkoliv nelze vyloučit, že některé skupiny stále působí touto cestou, dnes už jsou Češi podstatně zkušenější a na tento trik už jen tak neskočí. O to více se ale napálili na něčem úplně jiném. V tomto případě hrají hlavní roli nejrůznější cestovní portály typu Booking.com nebo Airbnb.com.
U nich už se dlouhodobě skloňuje špatná zabezpečenost jednotlivých profilů ubytovacích zařízení, stejně jako údajů, které se od uživatelů dostávají právě k hotelům, penzionům či běžným lidem pronajímajícím své byty. Ukázalo se třeba, že pokud na Bookingu zadáte svou kreditní kartu, její číslo společnost pošle přímo provozovateli ubytování v nezabezpečeném formátu. Už jen to samo o sobě skýtá velký potenciál k podvodům, obzvlášť když se to spojí s níže uvedeným.
Je to velmi časté
Podvodníci si uvědomili, že provozovatelé ubytování na těchto platformách jsou často malí hráči, kteří sami mohou naletět. Pod různými záminkami se tak dokáží zmocnit jejich účtu na platformě, případně umí i prolomit slabší heslo.
Jakmile se takového účtu zmocní, mohou oslovovat klienty, kteří si u nich rezervovali nebo zaplatili pobyt, aby jim poskytli důvěrné informace třeba o platební kartě, případně aby uhradili celou či zbylou částku rezervace. Pochopitelně to zaonačí tak, aby peníze skončili na jejich účtu.
“Uživatelům bych doporučil, aby se před vyplněním jakýchkoli formulářů souvisejících s rezervací dovolené vždy ujistili, že neopustili oficiální webovou stránku nebo aplikaci dané platformy,” uvedl k tomu Radek Jizba z bezpečností společnosti Eset.
Čtěte také: Kontrola bankovních účtů v Česku začala. Odborník odhalil, na co finanční úřad kouká a kdy to schytáte
Pakliže se organizované skupiny dostanou k číslu vaší debetní nebo kreditní karty, mohou vám bez problémů vybrat úspory, které máte uloženy na účtu.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOB, Booking