Stále více se ukazuje, že havárie obřího plavidla Ever Given v Suezském kanálu není jen jednou z mnoha zajímavostí ve zpravodajství, ale zásadní událostí, která negativně ovlivní obchod po celém světě a v důsledku bude znamenat vyšší ceny pro spotřebitele, ty české nevyjímaje.
Zatímco při prvních zprávách o havárii se mělo za to, že se problém podaří rychle vyřešit, teď je stále jasnější, že loď je v březích Suezského průplavu zaklesnuta velmi pevně a zřejmě bude zapotřebí vyložit část jejího nákladu. To přitom podle expertů specializujících se na podobné vyprošťovací operace může trvat týdny.
Čtěte také: Suezský průplav může být zablokován celé týdny, tvrdí expert. Ceny benzinu i dalšího zboží vystřelí
Ve frontě u Suezského průplavu se přitom hromadí lodě, na kterých leží zboží, na něž čekají spotřebitelé v Evropě. Tento kanál je zásadní tepnou pro světový obchod. Putuje přes něj dvanáct procent veškerého zboží. Na čekajících lodích se nachází například elektronika, oblečení nebo komponenty pro automobilový průmysl. Převáží se tudy také komodity nutné pro výrobu, jako je uhlí či železná ruda. Velkou část tvoří také tankery s ropou či zemním plynem.
Trh s elektronikou dostává další ránu
“Přímo ve frontě před Suezským průplavem máme dva kontejnery. Pro objednávky, které jsou stále v Číně, hledáme náhradní řešení,” uvedl pro server Lidovky.cz šéf logistiky největšího českého eshopu Alza, Michal Ondomiši. Aktuálně odhaduje zpoždění tohoto zboží o deset až čtrnáct dní.
Právě elektronika přitom může podražit velmi rychle, a to i proto, že její producenti už tak nestíhají vyrábět a sklady všude po světě jsou nebývale vyprázdněné. Týká se to zejména počítačových technologií, jako jsou notebooky, grafické karty nebo herní konzole. Ty jsou ve svých nových modelech extrémně nedostatkovým zbožím, což se teď ještě více prohloubí. Ceny některých modelů mohou vystřelit o další desítky procent.
Rychle zdraží palivo či káva
Ropa, s níž se obchoduje na světových trzích, v důsledku havárie začala zdražovat prakticky okamžitě a tento trend nadále pokračuje. Opět jde o zdůraznění už existujícího problému, protože řidiči si za pohonné hmoty museli výrazně připlatit už v minulých týdnech. Teď ceny benzinu a nafty mohou vyskočit o další jednotky korun. Pokud se blokádu Suezu nepodaří rychle vyřešit, na stojanech čerpacích stanic se projeví zřejmě už za týden.
Zdražovat ale zřejmě budou i některé potraviny. Velmi choulostivá je zejména káva. “Veškeré kávové boby, které se převážejí z východní Afriky či z Asie do Evropy, putují právě Suezem. Evropští odběratelé a výrobci kávy nemají dostatečné zásoby, tudíž delší blokace průplavu znamená výpadky v produkci, a tedy tlak na růst cen,” říká ekonom Lukáš Kovanda.
Problémy zažívá také automobilový průmysl, který se rovněž už před havárií potýkal s nedostatkem některých dílů v důsledku koronavirové krize. Blokáda Suezského průplavu může vést k dalšímu zpoždění výroby a tím i vyšším cenám vozů.
Foto: Shutterstock