Dnes už asi nikdo nepochybuje, že se Robert Šlachta se svým Hnutím Přísaha dostane do Poslanecké sněmovny. Ještě před pár měsíci měli z jeho strany mnozí spíše legraci. Zkušenější pozorovatelé ale už tušili, že se tady rodí jedno velké překvapení.
Po pár měsících od založení strany Šlachta překonal hranici pěti procent nutnou pro vstup do Sněmovny. Něco podobného se naposledy v českých luzích a hájích povedlo Andreji Babišovi v roce 2013.
Svou stranu tehdy zakládal krátce před předčasnými volbami. Načasování se zdálo být zoufalé, protože to vypadalo, že zkrátka nestihne vejít v dostatečnou známost, aby mu lidé dali dostatečné množství hlasů. Jak to dopadlo, dnes už víme: Babiš skončil tehdy těsně druhý za sociální demokracií, vstoupil do vlády a o čtyři roky později už volby s přehledem vyhrál.
Podobně jako Babiš v roce 2013 může také Šlachta letos využít obrovskou výhodu. A tou je nový příběh. Pochopitelně si můžeme říkat, že to nejspíše dopadne jako vždy a za pár let může být Robert Šlachta nenáviděným politikem, ale dnes se zkrátka těší auře čestného člověka, který v pozici elitního detektiva vymetal z Česka mafiánské praktiky. Jeho konec u policie rovněž nese znaky skvělého příběhu: nemohli se ho zbavit, tak mu rovnou zrušili celý útvar. Jenže on se teď vrací a s ním přichází zákon.
Výhodou Šlachty je také to, že žádná jiná z relevantních stran nevstupuje do politiky právě teď a drtivá většina z nich už je značně okoukaná, což platí i pro Piráty, kteří si užívali étos novosti v minulých volbách.
Pro Šlachtu bylo klíčové získat v průzkumech oněch pět procent pro vstup do Poslanecké sněmovny. Tím pro něj odpadá “efekt ztraceného hlasu” a stává se široce volitelným. Od této chvíle pro něj může zafungovat pro změnu efekt sněhové koule, kdy bude velkou rychlostí nabalovat nové a nové voliče, kteří budou odpadat od jiných stran, případně se nechají na poslední chvíli přesvědčit.
Není radno tento efekt podceňovat. Přestože dnes to může vypadat, že Šlachta získá maximálně deset procent hlasů, a i to by pro něj byl fantastický výsledek, nakonec může být volební zisk ještě mnohem vyšší. Kromě Andreje Babiše to na Slovensku před rokem předvedl Igor Matovič se svým OĽaNO. Z pár procent rychle vyrostl až na vrchol. I Šlachta má na něco podobného ještě dost času. Matovič je ale také krásným příkladem toho, jak velká očekávání naráží na realitu. Po roce po velkém vítězství je Slováky nesnášen a už musel odstoupit i z premiérského křesla. To teď ale není důležité, bavíme se o volebním zisku.
Česká politická scéna je stále dosti fragmentovaná. Navzdory tomu, že se pět stran se šancí vstoupit do Sněmovny spojilo do dvou koalic, subjektů s nadějí na úspěch je pořád dost. Pokud Šlachta silně posílí, bude to nutně na úkor ostatních stran. To by vytvořilo situaci, kdy na scéně bude pět uskupení s šancí získat deset a více procent (Piráti/STAN, Spolu, ANO, SPD a Přísaha). V takovém případě by mohlo na vítězství stačit i lehce nad dvacet procent hlasů. A to už přeci není nedosažitelný výsledek.
Foto: Hnutí Přísaha