Celá běžecká komunita v posledních dnech neřeší nic jiného, než události, které se odehrály na oblíbeném závodě Vltava Run. Ačkoliv jde především o velkou událost pro amatérské týmy, které se zde dostávají na hranici svých schopností a možností, přeci jen se akce účastní i profesionální a polo profesionální týmy, protože už má jednoduše vynikající pověst. Ta však byla narušena poté, co si zřejmě vítězný tým pomohl podvodem nebo přinejmenším neférovým jednáním.
Co to provedli?
Mužstvo Kalokagathia sestavili David a Tomáš Svobodové, přičemž první jmenovaný je slavným českým sportovcem a olympijským vítězem. V tomto týmu pak spolu se svým bratrem plní roli kapitána. Právě jejich taktické počínání a kalkuly přitom teď mnozí kritizují.
Co se stalo? Vltava Run je štafetovým závodem, kdy týmy sestávají z mnoha závodníků, kteří celkem běží vzdálenost 360 rozdělenou na desetikilometrové úseky. Pochopitelně se počítá s tím, že každý úsek poběží pouze jeden závodník, avšak počítá se s určitou výjimkou. A to tehdy, když se závodník zraní. V takovém případě ho může nahradit jiný, ovšem pro tým už stejně půjde o velkou ztrátu, protože dopravit takového závodníka na místo vyžaduje určitý čas.
Nikdo nepočítal s tím, že by se z toho mohla udělat výhoda. Jenže tým Kalokagathia bratrů Svobodových toto pravidlo zneužil. Na jednom z úseků nejprve nahlásil výměnu jednoho závodníka za druhého. Ten potom vyběhl v obrovském tempu a nabíral cenné vteřiny a minuty. Jenže někde v polovině úseku najednou odpadl, a to vyčerpáním. Nějakým zázrakem byl na tom samém místě připraven už další závodník týmu, který v úseku pokračoval opět značnou rychlostí. Tým nahlásil výměnu kvůli zranění.
Jenže právě to vzbudilo na závodě obrovské pozdvižení. Vzhledem k tomu, že Kalokagathia nakonec celý závod vyhrála, došlo i na stížnost druhého týmu v pořadí. Pořadatelé to ale nechtěli příliš řešit a odvolali se na to, že předpokládají fair play u všech účastníků, a tak stížnost zamítli.
Velká kritika
Lidé na sociálních sítích to však vítězům dávají opravdu sežrat. Podle nich totiž neměli na výměnu závodníka právo, protože běžec se jednoduše utavil, protože to příliš napálil, což ale není zranění. Navíc je zvláštní, že k výměně běžců došlo prakticky okamžitě, jakoby se s tím počítalo.
Kapitán týmu David Svoboda se k věci vyjádřil, ovšem kýženou omluvu nenabídl. “Druhým týmem v pořadí jsme byli absurdním způsobem obviněni z podvodu a neférového jednání, když jsme ze zdravotních důvodů, v souladu s pravidly a po ověření této možnosti u pořadatele, dvakrát vystřídali běžce na 32. úseku. První náhradník za zraněného se už na startu (pochopitelně) necítil na 100%, a proto si brácha ověřoval další možnosti, jak udržet štafetu v závodě alespoň o druhé místo, kdyby ani tento nemohl dál pokračovat bez zbytečného zdravotního rizika. Všichni už byli samozřejmě vyčerpaní,” uvedl na svém facebookovém profilu.
“To, že jste úsek 32 (mimochodem opravdu velmi náročný) běželi nakonec ve 3 (!) běžcích mně osobně nepřijde v pořádku a vše, co se na tomto úseku ve vašem týmu odehrálo, právem vzbudilo velké pochybnosti o tom, zda za tím vším nebyl úmysl a kalkul. Osobně si jako mnoho dalších nemyslím, že jste na úseku 32 závodili v duchu fair-play. Pokud by takto “střídaly” i další týmy, asi by to s celkovým pořadím pěkně zamávalo,” napsala mu v odpovědi jedna z amatérských běžkyň.
Foto: FB D. Svobody