Farmaceutická společnost AstraZeneca zastavila finální fázi klinických testů vakcíny proti nemoci Covid-19. Stalo se tak poté, co se u jednoho z testovaných dobrovolníků projevily nevysvětlitelné zdravotní komplikace, které byly podle všeho závažného charakteru. Kvůli menším vedlejším efektům, s nimiž se ostatně i počítá, by se testy nezastavovaly.
Premiant záhy na chvostu
Chystaná vakcína společnosti AstraZeneca je postavena na výzkumu vědců z Oxfordské univerzity, kteří svou práci odstartovali jako jedni z prvních. Dlouhou dobu se zdálo, že jejich vakcína je možná tou nejslibnější a že se zřejmě dostane na trh jako první. To by znamenalo obrovskou konkurenční výhodu. Vývoj vakcíny totiž běží v několika desítkách laboratoří po celém světě a některé z nich rovněž finišují. Slibná je i očkovací látka společnosti Novavax, která se bude vyrábět kousek od Prahy.
Šance na brzké uvedené vakcíny společnosti AstraZeneca teď prudce klesají. Látka sice není definitivně odepsána, ale případ bude podle mluvčí firmy Michele Meixellová posuzovat nezávislá studie. A té to bude trvat přinejmenším několik týdnů.
Mohla to být jen náhoda
Zástupci farmaceutické společnosti přitom neuvedli, o jaké zdravotní komplikace šlo. Podle magazínu Stat News je ale pravděpodobné, že se dobrovolník z Velké Británie zotaví. AstraZeneca v prohlášení dodává, že v případě takto rozsáhlých klinických studí se mohou zdravotní problémy u některého z účastníků objevit čistě náhodou, nezávisle na podávané látce.
Investoři však zprávu hodnotí jednoznačně. Akcie reagovaly propadem o osm procent. Naopak veřejně obchodovaní konkurenti zaznamenali růst. Nejvíce, o čtyři procenta, si polepšila italská společnost Moderna, která se zdá být rovněž na dobré cestě za brzkým uvedením vakcíny proti koronaviru.
První vakcínu proti koronaviru už před několika týdny oznámilo Rusko. Podle dostupných informací už začalo očkovat první občany. Odborníci však této vakcíně příliš nevěří, protože nevznikala za transparentních podmínek a je tu podezření, že její vývoj byl uspíšen na úkor bezpečnosti.
Foto: Freepik