Zvláštní situace kolem vakcíny Sputnik V panuje na Slovensku. Země začne ruskou očkovací látku používat od června. Jenže ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský už stačil říct, že on sám by se touto vakcínou očkovat nenechal a nedoporučil by to ani svým známým. Navíc se ukázalo, že látka obsahuje části viru, které by v ním neměly být. Na podobný problém se Sputnikem přitom už před časem upozornili Brazilci. Ti však na rozdíl od Slováků ruské očkování odmítli.
Vakcínu Sputnik V objednal pro Slovensko bývalý premiér Igor Matovič. Právě tato sóloakce stála z velké části za jeho pádem. Jenže vakcína už v zemi byla a od té doby navíc přibyla další část nasmlouvaných dávek. Celkem teď mají Slováci 200 tisíc dávek Sputniku z celkem dvou milionů objednaných. Další problém: polovině z dávek končí expirace už v červenci. Pokud se do té doby nestihnou vyočkovat, musí se vyhodit.
Odpovědnost za očkování Sputnikem se rozhodlo převzít ministerstvo zdravotnictví, protože nikdo jiný se k tomu neměl. Látku stále neschválil Evropský lékový úřad (EMA) a dokonce ani Slovenský úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo tak Sputnik povolilo vlastním dekretem, ale ještě předtím, než na něj nastoupil současný ministr Lengvarský. Ten už rozhodnutí nebude revokovat, ale zároveň oznámil, že by si vakcínu aplikovat nenechal.
Původní předpoklady přitom počítaly s tím, že Sputnik V dostane dobrozdání od SÚKL. To se ale nestalo, protože Rusové nedodali dostatečné penzum dat, na základě kterých by se dalo rozhodnout. V laboratoři se navíc ukázalo, že ruská vakcína obsahuje části viru, které v ní podle evropských norem vůbec nemají být.
Slovenské ministerstvo zdravotnictví tak Sputnik V schválilo pouze na základě toho, že vakcína odpovídá normám výrobce, což je velmi neobvyklý postup, který obchází externí kontrolu. “Limit, který si ruský výrobce sám stanovil, představuje 300násobek limitu doporučeného FDA (americký úřad pro Správu potravin a léčiv). Evropa má pak pro adenovirové vakcíny proti onemocnění covidem-19 nulovou toleranci replikačně kompetentních adenovirů,” uvádí ministerstvo ve svém dokumentu zcela zásadní fakta ohledně množství přítomného viru ve vakcíně.
Některé průzkumy veřejného mínění nicméně ukazují, že část Slováků, kteří nevěří západním vakcínám a nenechala by se jimi očkovat, by Sputnikem V mohla vzít zavděk. Pokud se tak ale nestane, bude to pro bývalého premiéra Matoviče další obrovská blamáž.
Foto: Shutterstock