Vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové byla pro Slováky před dvěma lety obrovskou ranou, která jim v době relativního ekonomického blahobytu přinesla nezpochybnitelné zjištění, že na onen vysněný západ ještě zdaleka nepatří a že v tomto státě stále spousta věcí nefunguje. V některých ohledech se přišlo na to, že stav je ještě horší než v nechvalně proslulých devadesátých letech, kterým udával tón premiér Mečiar. Tehdy se mafiáni zabíjeli mezi sebou, ale na novináře si tímto způsobem nikdo netroufl.
Čaputová a Matovič zatím nic nezmohli
Na druhé straně se Slováci zachovali tak příkladně, jak jen to v této situaci šlo. Houfně vyrazili demonstrovat do ulic a vyžádali si demisi premiéra Roberta Fica a nepopulárního ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Společenský étos pak raketově nastartoval kariéru Zuzany Čaputové, která se z outsiderky celého klání stala prezidentkou, kterou Slovensku závidí když ne celý svět, tak alespoň východní Evropa. Parlamentní volby pak přinesly definitivní odsun Ficova Smeru do ústraní, odkud už zřejmě nemá naději na návrat a křeslo premiéra přihrály aktivistickému Igoru Matovičovi.
Mohlo by se tedy zdát, že se Slovensko za ty dva roky změnilo k nepoznání. Pozorovatelé společenské i politické situace ale opatrně varovali, že nestačí jen vyměnit viditelné tváře a že tyto budou mít zatraceně složité, aby otočily hluboké struktury státu zpět směrem ke spravedlnosti. Vždyť se nahlas hovořilo o zkorumpované policii i justici, a to od nejnižších až k nejvyšším patrům.
Vzpoura přísedících zavání korupcí
Osvobozením Mariana Kočnera coby velmi pravděpodobného objednavatele vraždy nevinné dvojice mladých lidí se bohužel toto vše potvrzuje, obzvlášť když máme informace o tom, jakým způsobem vyhlášení neviny proběhlo. Kočnera totiž de facto osvobodili dva přísedící soudního senátu, zatímco jeho předsedkyně, která nastudovala 25 tisíc stran spisu, se postavila proti. Na Slovensku už se nepokrytě mluví o tom, že přísedící byli jednoduše uplaceni. Jinak si nikdo takovýto verdikt nedokáže vysvětlit.
Západní média, jako například německý deník Die Welt, v komentáři Slovensko nepokrytě označili za mafiánský stát. Něco takového se těžko může nějakému Slovákovi zamlouvat. V současné době ale nemá argumenty, kterými by mohl oponovat. Hlavní političtí představitelé se sice snaží otočit kormidlem, ale zatím tak činí a mohou činit víceméně jen rétoricky. Nezní to pozitivně, ale v tomto snažení bude možná nutné pokračovat několik generací, protože takovou změnu zkrátka není možné provést ze dne na den a ni z roku na rok.
Foto: Freepik