Ministr vnitra Jan Hamáček je skeptický k tomu, že by nová sada protiepidemických opatření zafungovala tak, jak se od ní očekává. Tedy, že do tří týdnů bude s jejich pomocí možné dostat rozjetou epidemii znovu pod kontrolu. Podle vicepremiéra je to spíše nepravděpodobné a dokonce se obává toho, že za tři týdny můžeme být přesně tam, kde jsme dnes.
“Ukazuje se ale, že i takto razantní opatření nemusí vést ke kýženému cíli. Ty modely, které jsme viděli a které máme k dispozici, ukazují, že od tohoto opatření lze očekávat sice pokles reprodukčního čísla, sice pokles počtu nakažených, nicméně nijak razantní,” uvedl Jan Hamáček podle deníku Blesk.
Propočty podle ministra vnitra neukazují nic moc pozitivního. Podle nich dojde pouze k tomu, že se počty nově nakažených podaří udržet na současné úrovni, tedy, že nedojde k ještě většímu zhoršení. Jenže nemocnice potřebují naopak velmi výraznou redukci počtu nových pacientů, což tato opatření zřejmě nezajistí.
“Odhady ukazují, že bychom po těch třech týdnech po nějaké kulminaci mohli být na plus minus dnešních číslech, což samozřejmě není dobrá zpráva, protože ta dnešní čísla jsou alarmující,” varuje Hamáček. Podle něj není možné škrtit veřejnost po dobu tří týdnů jen proto, abychom se dostali tam, kde už dnes jsme.
“Pokud máme dosáhnout razantní změny a poklesu té epidemie, tak se neobejdeme bez opatření, která nějakým způsobem budou regulovat šíření epidemie v průmyslu,” řekl jasně Hamáček to, po čem volají experti a dokonce i šéf odborářů Josef Středula. Premiér Andrej Babiš však na průmysl stále nechce sáhnout.
Ministr vnitra proto navrhuje kompromisní řešení. Průmysl by se nezavíral jako celek, ale přistoupilo by se v něm k jakémusi speciálnímu režimu, který Hamáček popisuje jako “sváteční provoz”. Co přesně si pod tím představit, není zcela jasné a zřejmě to bude předmětem dalších debat vlády, která je v tomto bodě rozpolcená.
Foto: Úřad vlády ČR