Bylo to hezké připomenutí starých dobrých časů, kdy úroky na spořicích účtech dosahovaly zajímavých hodnot. Bohužel, šlo také o období vysoké inflace, kdy ani 6% úrokový výnos nedokázal pokrýt znehodnocení úspor téměř dvacetiprocentní inflací.
Rychle to padá
Teď se ovšem úroky na spořicích produktech velmi rychle propadají a v některých případech už se vrací na tradičně nízké hodnoty. Například velké banky vám dnes na spořicím účtu dají maximálně 2 % za rok, což je opravdu hodně málo.
“Už mě to vážně nebaví. Každý měsíc se podmínky zhoršují, takže pořád peníze přesouvám z jedné banky do druhé, ale nejspíše s tím končím. Úspory na spořicím účtu už skoro nic nevynesou,” říká pan Luděk, který by měl nejraději peníze uloženy v bance, jenže rád by za ně dostal také slušné ohodnocení, které však nepřichází.
Úroky významně snížily i banky, které je měly tradičně výše. Nejvíce vám nyní dá Trinity Bank, a to přibližně 4 %, jenže pouze na úložky do 500 000 Kč. Stejný limit má také Maxbanka, kde je potom úrok 3,6 %.
Klienty už to nebaví
Je ovšem potřeba si uvědomit, že tento úrok je ještě zdaněn srážkovou daní, která čistý výnos poměrně citelně sníží. Inflace dnes přitom opět zrychluje a dosahuje již 2,8 %. Peníze na spořicích účtech tedy opět prodělávají a ztrácejí hodnotu.
Čtěte také: Úspory se vám v Česku vymstí. Jurečka oznámil, jak bude lidem kontrolovat účty v bankách
Není tedy divu, že Češi berou se svými penězi roha a snaží se je alokovat tak, aby jim vynášely více. Jenže to už nelze bez rizika. K dispozici je stále větší množství fondů, kde si však musíte dát pozor na poplatky, jež mohou být nepříjemně vysoké. Alternativou je potom investování do akcií po vlastní ose, čemuž se věnuje stále více lidí.
Foto: Shutterstock
Hovno jenom ae stavaji nekonkurence schopne s vyhodne 😃