Často můžeme narazit na překvapivě detailní doporučení o tom, které víno je vhodné k jakému jídlu. “Tento Pinot Noir z roku 2009 se skvěle hodí k paštice z kachních jater na kořeněných pomerančích,” můžeme slyšet od sommeliéra. K tomu dodejme jen tolik, že jde především o show a snahu doporučit něco z nabídky restaurace.
Rozhodně bychom si z toho neměli odnést, že správně párovat pokrmy a jídla může jen na slovo vzatý expert. Člověk jde obvykle do obchodu a nakupuje na dobrou večeři, když se zastaví u regálu s vínem. Většinu nemá dopředu ochutnanou, a tak se musí spolehnout na základní rady.
Ty přitom stačí. Pokud se jich budete držet, nemůžete udělat zásadnější chybu. Přitom můžete vykouzlit harmonii mezi jídlem a vínem.
Víno a maso
Tady je dovoleno prakticky vše. K červenému masu a pečeni se hodí spíše červené víno, ke světlému masu zase víno bílé. Čím kořeněnější maso je, tím by mělo být silnější také víno.
Víno a ryba
Pokud si chcete vychutnat chuť ryby naplno, nelze doporučit červené víno. Naopak, bílá vína jsou skvělou volbou. Může jít třeba o Rulandské šedé nebo Riesling s citrusovým aroma.
Víno a sýry
Jemný sýr si žádá lehké víno. Vyzrálejší sýr si naopak nejlépe vychutnáte se silnějším vínem. Platí to jak v případě bílých, tak červených vín. Je třeba dodat, že červené víno k sýru by mělo být bez kyselosti. Zároveň platí, že příliš suchá bílá vína přebíjejí chuť sýru. Naopak sladší vína chuť zvýrazňují. Sladké a sýry jdou vždy dobře dohromady.
Víno a grilování
Správné víno ke grilování potřebuje strukturu, aby se dokázalo držet silných aromat často silně marinovaného masa. Silné suché Chardonnay nebo lehce vychlazený Shiraz jsou dobrou volbou.
Víno a wok
Tady platí, že ostrost chilli a zázvoru se dobře snoubí třeba s ovocným Rieslingem nebo jiným podobným bílým vínem, které ji trochu zmírní. K méně ostrým asijským pokrmům se hodí lehčí bílé víno s exostickými nuancemi jako mango nebo meloun, například suchý Sauvignon Blanc.
Víno k vaření
Co je lepší k vínu než ono samo? Kvalita, která později přijde na stůl, by měla být použita také při vaření. To si alespoň myslí zkušení kuchaři. Ale zda si své drahé Bordeaux nalijete do hrnce? To už necháme na vás.
Kyselost na druhou
V případě kyselé a sladké chuti platí tři jednoduchá pravidla. Kyselost jídla a vína se násobí. Sladkost jídla a vína se příjemně podporuje. A kombinace kyselého a sladkého vytváří příjemnou harmonii. To znamená, že salát s kyselým dresingem potřebuje spíše víno s menší kyselostí, třeba ovocné silvánské. Sladký dezert potom můžeme doplnit ledovým vínem, přičemž dezert by měl být sladší než samotné víno.
Víno a čokoláda
Tady pozor. Tmavá čokoláda se obtížně kombinuje se sladkým vínem. Lepší je proto volit portské víno, které obsahuje více alkoholu a s těžkou čokoládou si lépe rozumí. Pokud si vychutnáte čokoládu s portským, neuděláte nic špatně. Také silnější červené víno jde s hořkou čokoládou dobře dohromady. Sladká mléčná čokoláda nachází svůj ideální protějšek ve sladkém bílém vínu.
Nedržte se pravidel za každou cenu
Kdo už má nastavené své priority a ví, co mu chutná, nemusí se těchto pravidel držet za každou cenu. Nejdůležitější je individuální požitek. V případě vína a jídla stále ještě platí, že tu neexistují dogmata a patentované postupy. Naopak, trend směřuje spíše k experimentování. Pravidel je ale dobré se přidržovat tehdy, kdy například hostíte návštěvu.
Foto: Freepik