Málokdo si uvědomuje, že když si koupí nebo pronajme nějaký ten byt, neznamená to pro něj úplnou svobodu, jak by si představoval. Musí se totiž řídit pravidly domu a komunity, která ho obývá, ať už specifickými nebo obecnými, která platí úplně všude. Jinak totiž se svými sousedy, případně pronajímateli nebudete vycházet zrovna nejlépe.
Může to hodně rušit
Pakliže jste například v nájmu v nějakém tom bytovém době, je potřeba brát na ostatní ohled. Platí totiž, že vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda, respektive komfortní prostor někoho jiného. Zejména to platí pro rušení nočního klidu. A opět, to neznamená jen to, že nebude dělat rámus před domem, na chodbách nebo na balkoně, kde by vás ostatní zcela jistě slyšeli.
V bytových domech může být velkým problémem třeba jen to, že si pustíte nahlas televizi, kterou pak slyší sousedé, případně se začnete sprchovat, a to navíc po nepřiměřeně dlouhou dobu. Možná byste se divili, jak moc je sprcha ve ztichlém domě slyšet, zejména pakliže s vaší koupelnou někdo bezprostředně sousedí.
“Musím říct, že je to hrozné. Soused se vrací domů pravidelně kolem půlnoci a jde se sprchovat. To ale není, že by se jen krátce omyl, on je tam klidně i půl hodiny,” říká paní Soňa z Prahy. “Většinou nás to všechny spolehlivě probudí. Když jsme ho žádali, aby to nějakým způsobem omezil, tak odpověděl, že se může sprchovat, jak chce.“
Jak dlouho můžete?
V České republice platí noční klid od 22:00 do 6:00, přičemž existují názory, že by se měl vztahovat právě i na nejrůznější hlasitější projevy v rámci domácnosti, pokud mohou obtěžovat někoho jiného. Pakliže někdo pracuje třeba na směny a potřebuje se sprchovat v noci, jistě tomu nelze plně zamezit, ale je pravdou, že dotyčný by to měl časově omezit.
Jenže jaký čas vymezit? A jsme na tenkém ledě. Například některé soudy v Německu určily, že obvyklou dobou pro sprchování je 30 minut. Po tuto dobu je třeba v případě sousedů určité zvuky strpět. Pravdou ale je, že to je poměrně dlouhá doba, která může nepříjemně rušit.
Čtěte také: V Česku začne kontrola účtů v bankách. Stát odhalil, kolik můžete mít ušetřeno, aby to nebyl problém
V České republice zatím žádný takovéto časové omezení v platnosti není, byť samozřejmě lze vycházet z určitých zásad občanského soužití. Existuje zkrátka spousta věcí, které nejsou žádným způsobem kodifikovány, ale které se všeobecně respektují.
Foto: Shutterstock, zdroje: Echo24.de, Stuttgarter Nachrichten