Naprostý amatérismus státu ve věci elektronického prodeje dálničních známek vyústil v to, že portál, kde si lidé od dnešního dne měli známky kupovat, po spuštění okamžitě zkolaboval. Státní společnost Cendis, která systém provozuje, nejprve naznačovala, že by mohlo jít o hackerský útok. Později ale její zástupci přiznali, že chyba je na jejich straně. Aplikace na serveru je podle všeho velmi neodladěná, a tak ji shodil i relativně malý počet zájemců o známku. Opravdový nápor se očekává až v příštím roce, kdy lidé budou potřebovat nové kupony pro jízdu na dálnicích.
Čtěte také: Velká změna na dálnicích. Startuje prodej elektronických dálničních známek, který přináší mnoho novinek
Práci za stovky milionů nikdo nezkontroloval
“Ráno po 6. hodině prudce vzrostla zátěž systému, v tu chvíli jsme ještě nevěděli příčinu a odpojili jsme ho i z obavy o možný útok. Teď už víme, kde chyba je. Vina je na straně naší,” uvedl na svém Twitteru šéf Cendisu, Jan Paroubek. Jde přitom zřejmě o školáckou chybu, kdy jedna část systému vytváří velké množství informací, jež zatěžují server. Podle Paroubka se na nápravě pracuje, ale dosud nebyl portál eDalnice.cz zprovozněn.
Systém elektronického prodeje dálničních známek přitom Českou republiku přišel na 300 milionů korun. Jde pouze o informační aplikace, kamery rozmístěné na dálnicích a vozidlech policie či státní správy se pořizují zvlášť. Tato cena už je přitom redukovaná poté, co kvůli prvnímu nacenění zakázky musel odstoupit ministr dopravy Vladimír Kremlík. Tehdy se hovořilo o 400 milionech korun.
Tržní cena je desetinová
Proti řádům této sumy se přitom zvedla obrovská vlna nevole, zejména potom ze strany podnikatelů v informačních technologiích, jež zakázku označili za nehoráznou zlodějinu. Skupina programátorů potom vytvořila vlastní verzi systému za jediný den. Tržní cena podobné aplikace, kterou získal stát, byla odhadována maximálně na nižší desítky milionů korun, a to by ještě byla naprostá špička v oboru.
Tu podle všeho stát za svých 300 milionů nezískal. Dostal zjevně na koleni spíchnutý systém, na kterém se někdo s naprostou jistotou pěkně napakoval. Podle informací od zdrojů, které jsou s kvalitou výsledného systému obeznámeni, je ušit tak, aby se na něm daly realizovat vícepráce za desítky milionů korun. Jednou se tedy místo demoverze možná skutečně dočkáme plně funkčního portálu.
Foto: Freepik