Ačkoliv už se o tom příliš nemluví, Českou republiku stále trápí velmi vysoká inflace, která se navíc projevuje hlavně v některých sektorech, a to těch, které už jsou tak finančně náročné a za které domácnosti vydávají největší část svých příjmů. Jde pochopitelně o nájemné a s ním spojené hrazení nejrůznějších energií.
Maximum, když nepracujete
Ovšem představa, že by dnes měl skončit někdo takzvaně pod mostem, protože jednoduše nemá peníze na zaplacení nájmu, je zkrátka iluzorní. Pokud někdo svou situaci alespoň trochu řeší, přijde na to, že stát umí být v tomto ohledu velmi štědrý. Lze si totiž požádat o takzvaný příspěvek na bydlení, který není vůbec zanedbatelný.
Dosahuje výše až 24 995 korun za měsíc, jak na svém webu uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro tuto maximální částku je nicméně podmínkou, aby dotyčný neměl žádné příjmy, tedy aby de facto nepracoval a aby domácnost měla čtyři a více členů. To však bohužel může působit i demotivujícím způsobem. Někteří lidé si totiž mohou říct, že se jim nevyplatí pracovat, protože pokud by tak učinili, příspěvek by se jim snížil.
Nemusíte však čerpat rovnou maximum, ale příspěvek na bydlení může být pro vás i tak příjemným přilepšením. “Jednoduchým výpočtem zjistíte, zda na něj máte nárok. Pokud za bydlení včetně energií a dalších přidružených nákladů vydáváte více než 30 % svých příjmů, máte na příspěvek v určité výši nárok,” říká ekonom Ladislav Majer. “Potom už záleží, jak moc vás náklady zatěžují a jaké pro vás platí normativy.“
Chystá se zpřísnění
Pakliže však nějaká domácnost nárok na příspěvek na bydlení má, obvykle to pro ni znamená dodatečný příjem v řádu nižších tisíců korun, pokud počítáme s tím, že jsou její členové zaměstnaní nebo jinak ekonomicky aktivní.
Čtěte také: Beru 160 tisíc měsíčně, daně neplatím a stát mi ještě dává příspěvky na bydlení. Kdo z vás to má?
Je každopádně otázkou, zda tyto příspěvky nejsou příliš štědré a zda by se neměly nějakým způsobem omezovat. Určité kroky v tomto směru už se na ministerstvu práce a sociálních věcí chystají. Připravuje se totiž zpřísnění podmínek z toho hlediska, že by dotyční neměli čerpat příspěvky na bydlení, pokud například vlastní jiné nemovitosti nebo mají úspory na bankovním účtu.
Foto: Shutterstock
Naštěstí žiji v zemi, kde jsou lidé odkázáni především sami na sebe a své rodinné vazby, kdy soc. politika je velmi slabá. To lidi nutí k větší soudružnosti mezi sebou a větší pracovitosti.
Tady je svět ještě vpořádku. A mi se to líbí, že zde nechtějí lidé po státu, aby je vydržoval.
Je tu však mnoho jiných benefitů. Jedním z nich je tzv. neohlášené podnikání. Žádná povinnost platit měsíční odvody, jako živnostník. Žádné daně. Měsíční příjem je však limitován určitou sumou, která se nedá ale jen tak prokázat a ani se o to nikdo nestará.
Naopak ohlášená živnost znamená sáhnout do kapsy při odvodech pořádně hluboko a do systému skutečně přispět šdědrou formou. Ale, až po roce úspěšného podnikání, kdy zpočátku jdou odvody na takový start nastavit na almužnu.
Ohlášeně tu tedy podnikají lidé co nemají firmu, která jde ode zdi ke zdi, ale prosperuje a mohou si bezbolestně vyšší odvody dovolit. Nepracují jen pro uživení, jak je trendem v Česku, kde živnostník jen naříká. To snad nemá, ani cenu podnikat. Pro tento typ lidí, kterým stačí plný talíř je zde alternativou zmiňovaná živnost neohlášena.
Mohou zde také lidé bez problémů a danění, či oplétaček s úřady prodávat co sami doma vyrobí, upečou, vytvoří. Dorty, zákusky, chlebíčky, cukrovinky, klobásy, konzervy apd. A rozhodně je nehoní hygiena, jelikož jsou zde vychovaní k plné zodpovědnosti za to co prodají. Pokud by někomu uškodili, tak se z problémů nedostanou. Do té doby si jich nikdo nevšímá a žádné katastrofy se nedějí. To jen v Česku musí být na všechno předpis. Dokud budou Češi takoví, jací jsou, tak jim bude řízen každý krok. A budou se rozdávat finance tomu, kdo si řekne. A štědré. Proto také Češi patří mezi nejméně migrující národy. Neodjíždí hordy za hranice pracovat a vydělávat a starat se. Nějaká malá část ano. Zbytek se drží zuby nehty v tom proprděném ďolíčku, neb tam mají své jisté a bez toho propadají panice. S tím se kloubí i větší poslušnost a ohebnost, jelikož koho chleba jíš toho píseň zpívej…
Je to sice celkem blaf ale jinak je pravda ze cesi si nechavaji kalet na hlavu, treba ts zbytečnost parlament kdyz uz, stoji to penize a nic to velkeho nedělá… 🤔🙄 ale clanek je dost zavádějící malokdo dosahne na 25k prispevek na bydlení nizsi castky a s tim spojené(dokladani vseho možného) ,zadarmo ano ale utrapy to přináší nesnadné, navic každá danizelna polozka – výslednych penez!
Tak tohle je vrchol už, já jsem samozivitelka a makám jak to nejvíc jde. Takže asi takhke proč dávat peníze tem co nepracují zadarmo
Odkud bude stát brát peníze, když tu nikdo nebude pracovat?
Hlavně jak tu asi poroste ekonomika státu? Proč stát likviduje tímhle živnostníky a teď ta nejdůležitější otázka uživí se někdo s 25 tisíci? Když za nájem dají třeba 20 tisíc a mají třeba půjčky? Hlavně že peníze jsou pro Ukrajinu a ne pro vlastní lidi super
To jste ale zapomněli říct že ty lidi co budou brát bezpodmínečny příjem tak nebudou mít nárok na důchod, že?v dnešní době nemakačenkové berou tucné dávky a důchod větší než lidi co makal celý život ve fabrice, tomu se říká diskriminace,ale obráceně, ne???