Přestože jsou důchody často diskutovány, pravidla pro jejich výpočet jsou natolik složitá, že je takřka nikdo nezná. Do hry vstupuje hned několik faktorů a výpočet se dělá ze všech vašich odpracovaných let, kterých je pochopitelně požehnaně. Když tak člověk požádá o důchod, většinou se spokojí s tím, kolik je mu Českou správou sociálního zabezpečení vyměřeno a už to dále nezkoumá.
Nesprávné výměry
To je ovšem chyba. Ačkoliv se o tom příliš nemluví, ČSSZ není neomylná a někdy může dojít ke špatnému výpočtu, ať už na základě dostupných dat nebo proto, že úřad jednoduše neměl všechny podklady k dispozici.
Nedá nakonec zase tolik přemýšlení, že schraňování všech potřebných údajů je poměrně komplikované a do značné míry spoléhá na to, že vaši zaměstnavatelé měli vše v pořádku a odesílali na úřad správná data. V některých případech se ale mohlo stát, že tak nečinili a následně dokonce zkrachovali. Firma přestala existoval, spolu s ní veškeré údaje o zaměstnancích a na světě je problém.
Výpočet důchodu je navíc specifický v tom, že k němu dochází až po desítkách odpracovaných let. A kdo by si pamatoval, co se dělo před dvaceti nebo třiceti lety? Nepodceňujme právě ani životnost firem. Menší a střední společnosti ji nemají zase tak dlouhou a fungují třeba jen deset let.
S podklady je zkrátka potíž a nedávno se o tom přesvědčila také zpěvačka Helena Vondráčková, která se nechtěla smířit s výší svého důchodu, ovšem měla potíž doložit právě tu skutečnost, že byla v určitém období zaměstnaná. ČSSZ jí to nechtěla uznat a po dvou letech v její prospěch rozhodl až soud.
Jak si pomoci
Prvním krokem při ověřování toho, zda je vám správně vypočítán důchod, by měla být konzultace s některým z důchodových poradců. Ti vám za menší úplatu mohou zajistit nečekané peníze navíc, pokud došlo například k mylnému výpočtu. Zároveň s vámi také projdou, zda byly všechny podklady správně použity a zda třeba něco nechybí.
S dokládáním potom může být problém. Preventivně lze proto poradit, abyste si ponechávali výplatnice či přehledy o zdanitelných příjmech, zkrátka nějaké doklady, které svědčí o tom, že za vás bylo odváděno sociální pojištění. Pokud něco takového nemáte a na úřadě data chybí, obraťte se na dotyčného zaměstnavatele, pokud existuje. Jinak už vám mohou pomoci pouze svědectví bývalých kolegů.
Foto: Shutterstock
Karotko, co máš za matroš?