V dnešní době platí více než kdy jindy, že každá koruna je dobrá. Všechno totiž zdražuje a lidé mají hluboko do kapsy. Někteří dokonce takovým způsobem, že měsíčně nevycházejí se svým příjmem a musí žádat o nejrůznější příspěvky. Mnohým přitom hrozí, že jejich peníze propadnou státu. A nejde přitom o žádné příspěvky, nýbrž skutečně jejich prostředky, které si ušetřili v rámci druhého důchodového pilíře. Ten však byl zrušen a lidé se o své peníze musí přihlásit.
Ve hře je spousta peněz
Čas na to měli několik let, avšak teď už se vše chýlí ke svému konci. Kdo si o peníze nepožádá do konce roku, tomu jednoduše propadnou a už je nikdy neuvidí. Generální finanční ředitelství eviduje ke konci listopadu téměř devět stovek lidí, kteří se účastnili důchodového spoření, avšak po jeho zrušení si peníze nevyzvedli. Nejde zrovna o malou částku. Celkem je tu více než 3,5 milionu korun. Každému jde přinejmenším o tisíce, ale v některých případech to mohou být ještě mnohem větší částky.
“Nevyzvednuté prostředky budou po roce 2023 v souladu se zákonem převedeny do státního rozpočtu,” oznámila Finanční správa. Není divu, času bylo dost. Druhý penzijní pilíř vznikl v roce 2013, avšak neměl dlouhého trvání. Po několika letech byl zrušen a peníze byly z penzijních společností převedeny právě na finanční správu, u které jste si o ně mohli požádat. Většina tak učinila, ale někteří stále váhají, případně o tom netuší. Vážně jim hrozí, že ze svých peněz významnou měrou zadotují děravý státní rozpočet.
Dle finanční správy jsou některé částky spíše nízké, ovšem najdou se také případy, kdy mají dotyční uloženy částky přesahující 100 tisíc korun. Jejich ztráta by mohla být pro jejich majitele skutečně nepříjemná.
Úřad vám vyhoví
Podat žádost přitom není vůbec nic složitého. Finanční správa má zájem na tom, aby vše proběhlo tak, jak má, tudíž nebude klást žádné překážky. Pakliže zjistíte, že máte na výplatu nárok, obraťte se na územní pracoviště správy, které vám s tím pomůže. Vězte ale, že máte čas už skutečně jen méně než měsíc. Dalších 30 dnů by potom mělo trvat vypořádání. Do této doby byste tedy měli mít peníze na účtě.
Čtěte také: Stát obral lidi a vyhodil 50 milionů korun do kanálu. Pohlreich a spol. slaví, namastí si kapsy
Je přitom paradoxní, že s tím, jak končí vyplácení ze zrušeného druhého pilíře, už se nahlas diskutuje o tom, jak něco podobného znovu spustit. Ukazuje se totiž, že bez toho, aniž by si lidé na důchod spořili sami, to prostě nepůjde. Stát tak schválil například dlouhodobý investiční produkt (DIP), kdy si lidé budou moci investovat a do určité částky si to potom odečítat z daní. To však může být teprve začátek něčeho většího.
Foto: Shutterstock