Drobným střadatelům vstávají při pohledu na vysoká čísla inflace v České republice hrůzou vlasy na hlavě. Podobný nárůst cen už tu totiž nebyl dlouhých třináct let. Naopak, v minulé dekádě si Češi zvykli na velmi nízkou inflaci, kdy se zboží běžné spotřeby prakticky nezdražovalo. Jistě, ceny nemovitostí šplhaly vzhůru, ale ty jsou považovány za investici a do spotřebního koše domácností se tak započítávají jen velmi malou měrou.
Teď se však situace obrátila. Rychle rostou ceny prakticky všeho, od potravin až po energie a oficiální čísla inflace spíše zaostávají za reálným vývojem. V září už růst cen málem začínal pětkou a do konce roku se možná dostaneme až k šesti, možná i sedmi procentům. Protože teprve teď začínají skutečně zdražovat elektřina a plyn, a to skutečně razantně. Mnohé domácnosti zjišťují, že jejich účty za tyto energie se zdvojnásobí oproti tomu, co platily dosud. Čtěte také: Nové ceníky plynu poslaly domácnosti do kolen. Za vytápění rodinného domku nově zaplatíte i přes 100 tisíc korun ročně
Banky vám s inflací nepomohou
Současná vysoká inflace je navíc specifická v tom, že drobný střadatel, který využívá standardních produktů, jako jsou spořicí účty či termínované vklady, prakticky nemá šanci její nárůst pokrýt. Běžné spořicí účty stále nabízejí úrok hluboko pod jedním procentem, případně jsou omezeny částkou vkladu. Situace na termínovaných vkladech je o něco lepší, ale úrok při pětileté vázanosti vkladu většinou nedosáhne ani dvou procent. Jenže aktuální inflace je 4,9 % a má jít ještě výše.
Ačkoliv Česká národní banka razantně navýšila úrokové sazby, bankám se příliš úroky na spořicích produktech zvedat nechce. Důvod je jednoduchý. Peněz je v nich uloženo stále obrovské množství, obzvlášť v této komplikované době, kdy lidé nemohli utrácet a velkou část svých příjmů uspořili.
Dnes více než kdy jindy platí, že v bankách peníze rychle ztrácejí svou hodnotu. Kdo měl před rokem uložen jeden milion korun, dnes ho má sice nominálně stále, ale jeho kupní síla už je pouhých 951 tisíc. To už je značná ztráta, obzvlášť, když se v příštích letech bude nejspíše opakovat.
Jak vyzrát na vysokou inflaci
Jenže, co s tím? Lidé ze všech stran mohou slyšet, že zkrátka se svými prostředky musí banky opustit a vydat se na cestu investic. Jenže tam už nemají jistotu, že o peníze nebo jejich část nepřijdou.
Řadu lidí vysoká inflace vystresovala natolik, že se jali investovat do nejrůznějších dluhopisů, které přinášejí až pohádkový výnos atakující třeba i 10 % ročně. Jenže taková výše výnosu zároveň deklaruje, že jde o vysoce rizikovou investici, jakkoliv to prodejci těchto dluhopisů staví jinak.
Drobní investoři tak za poslední dobu rychle přišli o miliardy korun, když na dluhopisech postavené společnosti náhle zkrachovaly. Jde třeba o známá jména jako ZOOT, Pietro Filipi či Arca Capital. Za nimi se ale skrývají desítky dalších pochybných projektů, které od lidí vybraly peníze a pak skončily.
Paradoxně mnohem jistějším řešením je investice do kvalitních akcií či nejrůznějších akciových, nemovitostních či dluhopisových fondů. Tam sice krátkodobě můžete tratit, ale zároveň si můžete být celkem jisti, že za vašimi prostředky leží skutečná hodnota.
Státní spořicí dluhopisy
Investice však nejsou pro každého. Ale i v takovém případě existuje velmi zajímavá alternativa, jak s uspořenými penězi období vysoké inflace přečkat. Stát už několik let občanům prodává takzvané spořicí dluhopisy. Ty aktuálně nesou označení Dluhopis republiky.
Ministerstvo financí pravidelně každý čtvrtrok vydává novou emisi těchto dluhopisů, které je možné pořídit v různých variantách. Klasický reinvestiční dluhopis je úročen tržní sazbou, která však inflaci aktuálně nepokryje.
K dispozici je však více než zajímavý produkt v podobě takzvaného protiinflačního dluhopisu. Jeho držiteli stát garantuje, že výnos bude stejný jako inflace. Pokud tak za letošní rok bude inflace činit třeba 5,5 %, s tímto dluhopisem máte jistotu, že se vaše úspory o toto procento navýší.
Ostřílení investoři by mohli namítnout, že to je sice hezké, ale člověk by měl inflaci porážet, nikoliv dorovnávat. To je pochopitelně validní argument, na druhé straně v dnešní situaci mnozí vezmou zavděk jistotou, než aby zbytečně riskovali.
Nutno ještě podotknout, že státní dluhopisy se svou bezpečností vyrovnají bankovním vkladům či je možná ještě převýší. Jejich vyplacení totiž garantuje skutečně ministerstvo financí a stát by musel nejprve zkrachovat, než aby dluhopisy nevyplatil.
Foto: Shutterstock
Jj, není nad státní dluhopisy viz Řecko…
Mohu potvrdit. Již jsem nakoupil 5 emisí protiinflačních dluhopisů vždy po čtvrt roce, takže každé čtvrtletí v případě potřeby si můžu nechat část nebo nebo jen výnosy nechat proplatit. Jde to vždy ve výročí emise.