Paralen je jedním z nejběžnějších léků v České republice. V domácí lékárničce ho má téměř každý a sahá po něm pravidelně tehdy, chce-li si ulevit od horečky nebo bolesti. Jeho výhodou je také skutečnost, že je volně dostupný a k jeho vyzvednutí není třeba předpis. Právě toho ale mohou lidé také zneužívat. V poslední době tak přibývá případů, kdy lidé páchají sebevraždu právě pomocí paralenu, respektive paracetamolu, jak se jmenuje účinná látka, jíž oblíbený lék obsahuje.
Záměrných otrav neustále přibývá
Za loňský rok registruje Toxikologické informační středisko celkem více než tři sta záměrných otrav paralenem a dalšími léky, které paracetamol obsahují. Počet případů přitom každý rok roste. Ještě před osmi lety jich bylo o stovku méně. Ne všechny případy přitom centrum dokáže zaevidovat, reálně jich proto bude více. Navíc je třeba připočíst také případy, kdy se lidé paralenem předávkují neúmyslně. Jednoduše tak, že si ho na horečku nebo bolesti naordinují v příliš vysokém množství.
Ministerstvo zdravotnictví proto chystá regulaci léčiv, jejichž hlavní účinnou látkou je paracetamol. Bude se to týkat především léku paralen. V lékárnách je ale k dostání přibližně stovka dalších léků s touto látkou. “Jednou z možností je například omezení velikosti balení v souběhu s omezením celkového množství, které by bylo možné nakoupit na jeden nákup,” řekla Lidovým novinám mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková.
Ministerstvo má k dispozici také Národní akční plán prevence sebevražd pro příštích deset let, kde se o paracetamolu přímo píše. “Je doloženo, že regulace léčiv obsahujících paracetamol a způsobu jejich výdeje vedla ke snížení počtu sebevražd pomocí těchto léků,” uvádí dokument.
Předávkování spolehlivě zničí játra
Podle dostupných informací spáchá v České republice každý rok sebevraždu přibližně 1300 lidí. U mužů převládají tradiční způsoby jako oběšení nebo skok z výšky. V případě žen je ale právě otrava léčivy nejčastějším způsobem. Kromě paralenu lidé využívají například tradamol, což je opiát proti bolesti, zolpidem proti nespavosti nebo benzodiazepiny, tedy zklidňující sedativa. Tyto léky jsou ale na rozdíl od paracetamolu dostupné výhradně na předpis.
Maximální denní dávkou paracetamolu jsou čtyři gramy, což je ekvivalent osmi tablet Paralenu 500. Pokud člověk požije deset gramů, začnu mu selhávat játra a dochází k otravě organismu. V případě, že se mu okamžitě nedostane lékařské péče, dostaví se smrt. Dvojnásobná dávka toho, co je ještě bezpečné, tak člověka spolehlivě zabije. Toxická dávka ale může být i výrazně menší, a to například u lidí, kteří mají sníženou funkci jater nebo alkoholiků. Tam už je velmi problematických například i šest gramů.
Přestože se mnoho sebevražd pomocí paracetamolu nepodaří dokonat, lidé pak mají vážné zdravotní následky, obvykle celoživotní. “V IKEM bohužel leží mnoho pacientů, kteří kvůli paracetamolu musejí podstoupit transplantaci jater,” uvedl k tomu viceprezident komory lékárníků Martin Kopecký. Jde dokonce o nejčastější příčinu akutního jaterního selhání, které je třeba řešit transplantací.
Lék dostupný na každém rohu
Podle lékárnické komory však omezení velikosti balení a výdaje na jeden nákup problém neřeší. V případě paralenu hraje roli také to, že spadá do kategorie vyhrazených léčiv. Kromě toho, že k jeho výdeji není třeba recept, se dokonce nemusí prodávat ani v lékárnách, ale třeba i v drogeriích, čerpacích stanicích nebo obchodech. “Na těchto místech nedochází k osobní konzultaci s kupujícím, zda daný přípravek potřebuje a je pro něj vhodný,” říká šéf České lékárnické komory Aleš Krebs.
Lékárník přitom v případě prodeje takového léčiva pacienta vždy informuje o jeho rizicích. Navíc ho může odmítnout vydat, pokud se domnívá, že kupující například není psychicky v pořádku. Ministerstvo však zařazení léku do této kategorie hájí. “Pro možnost zakoupení těchto léčivých přípravků mimo lékárny jsou navíc stanoveny jasně dané legislativní požadavky, například proškolení personálu, který v takové provozovně může prodávat,” říká mluvčí Klára Dostálová.
Světová zdravotnická organizace označuje paracetamol za lék nezbytný pro fungování základního zdravotnického systému. Používá se po celém světě jako účinný prostředek pro tišení problémů v sezóně viróz nebo na bolest kloubů.
Foto: Freepik