V současnosti je velmi skloňovaným tématem možnost získání dotace na rekonstrukci rodinného domu, která dosahuje výše až jednoho milionu korun, a navíc ji lze ještě navýšit, pokud využijete dalších programů. To už je při dnešních cenách velmi zajímavé a není divu, že o tento příspěvek má zájem obrovské množství domácností.
Zase se to nepovedlo
Řada negativ spojených s touto dotací, která se jmenuje Oprav dům po babičce, se ukázala hned po jejím oznámení. Například se zjistilo, že není vůbec žádným způsobem omezena a klidně ji mohou čerpat milionáři na renovaci mnoha svých nemovitostí. Proti tomu ministerstvo životního prostředí argumentuje poněkud jalově tím, že bohatí si přeci už své domy zateplili a že i kdyby toho nakonec přeci jen využili, bude to ku prospěchu všech, protože se tak sníží energetická zátěž.
Je to ale i obecnější problém. Jedna část obyvatelstva bude platit rekonstrukci té druhé, která je obecně bohatší, protože už má minimálně nějaký rodinný dům ve vlastnictví. Pokud ale někdo bydlí v bytě, a to třeba ještě nájemním, nemá nárok na nic, což je poněkud nespravedlivé.
To jsou tedy negativa z veřejného pohledu. Ukazuje se však, že to s touto dotací dopadlo jako se vším v České republice. Je minimálně hodně nepromyšlená, nebo jsou nedostatky v ní naopak záměrem, který dokáže hodně znepříjemnit život těm, kdo si o ni požádají a budou ji čerpat.
Může to dopadnout špatně
Zjistilo se totiž, že pokud dotaci využijete, budete muset splňovat několik podmínek, které jsou vpředhledící a s nemovitostí vás svazují. V první řadě budete mít v domě deset let trvalé bydliště. A také ho těchto deset let nesmíte prodat.
Na tuto skutečnost začali poukazovat lidé na sociálních sítích s tím, že je to od státu vlastně past. Pakliže byste tyto podmínky totiž porušili, budete muset dotaci vrátit. Přitom v Evropské unii je u podobných dotací praxí pět let.
Objevují se také názory, že tato mohutná dotace, která v celkovém součtu dosáhne 40 miliard korun, opět pokřiví trh se stavebními prácemi. “V jeden moment najednou vznikne obrovská poptávka po poměrně podobných řešeních. To bude znamenat, že jejich cena vyroste. Reálně tak můžete dopadnout tak, že zaplatíte stejně, ne-li více, než kdyby žádná taková dotace neexistovala,” míní ekonom Michal Juřica.
Foto: Shutterstock
Tvrzení v článku, že kdo bydlí v nájmu, nemá nárok na nic, jednoduše není pravda. Majitelé nájemního bydlení mohou náklady na zateplení plně promítnout do nájemného, přičemž kdo na zvýšené nájemné nemá, dostane od státu jednoduše příspěvek na bydlení, který nás stojí desítky miliard přímo z rozpočtu. Takže majitel pronajímané nemovitosti dostane nejprve dotaci, a pak mu ještě stát pomáhá přes nízkopříjmové obyvatele se splácením. Podle autora je takováto podpora často zahraničních majitelů v pořádku? Navíc peníze na tyto dotační programy nejdou z běžného rozpočtu, ale například z prodeje emisních povolenek, takže jsou účelově vázané a nemohou se utratit za jiné věci. Na to se také často zapomíná. To, že lidé bydlící ve vlastním nemohou zohlednit náklady na zateplování domu ani opravy při žádosti o příspěvek na bydlení, i když to jsou ty nejpodstatnější výdaje související s bydlením, snad nemusím nikomu připomínat.
Je to promyšlené dobře, jen si dělají zákony pro sebe..otrok je otrok
Tak to je podvod na lidi české republiky tahle vláda je banda komediantu a zlodějů
To je jenom začátek. Na objednávku bruselu a americkejch agresorů postupně budou chtít všechno a jen lidi jako otroky. Ne Čechy ty vyženou nebo utrapi a pozaviraji nebo pošlou do válek za fašistické režimi. Tady budou makat a chlastat nebo fetovat přistěhovalci. Paráda. Ty kravataci ze země zdejchnou na předem určené destinace. Pěkně na pláž a sluníčko a žít za ukradené peníze. Za zradu svého Českého národa. Aby je ale třeba už jako nepoužitelný příživníky nekopli do zadku vlastní mocní a neposlali je třeba na skládku mrtvejch lidí v té zbytečne válce.Tahnete zpátky kačera na pískovišti. A neskodte lidem. Válečný stvaci a zloději v kravatach