Zdá se, že stát si vzal na paškál důchodce a zkoumá, jak jim osekat nejrůznější výhody a také vymýšlí, jak co nejvíce zbrzdit nárůst penzí. V příštím roce dostanou přidáno všichni stejně, a to pouhých 360 Kč, což je podle většina nedůstojná částka, která je žádným způsobem nevytrhne. Pravdou ale zase je, že v minulých letech byl nárůst důchodů o poznání vyšší, a tak se to nějakou dobu může kompenzovat.
Zase o něco chudší
Mnohem problematičtější je jiný zásah, a to v rámci přepracování takzvaného penzijního spoření včetně státního příspěvku. Toho se dosud mohli účastnit i ti, kdo již důchodového věku dosáhli, což ostatně bude trvat i nadále. Ovšem podle nových pravidel platných od 1. července 2024 již nebudou moci čerpat příspěvek od státu jako zaměstnanci, kterým se naopak příspěvek ještě navýší. A co více, nebude se to týkat pouze nově uzavřených smluv, ale i těch stávajících, což znamená značné problémy, které popíšeme níže.
Stát argumentuje tím způsobem, že nedává smysl, aby přispíval lidem v rámci důchodového spoření, když už reálně v důchodu jsou. To svým způsobem dává smysl, ovšem podle Asociace penzijních společností je to krátkozraké uvažování. Podle nich by se důchodci naopak ve spoření měli podporovat, jelikož si tímto tvoří rezervy na horší situace a naopak se chovají zodpovědně.
A je tu také téma důchodců, kteří musí nebo prostě chtějí stále pracovat, a to i poté, co začali čerpat penzi. “Od státu dostávám 13 500 korun, což je na všechny moje výdaje málo. Takže chodím ještě na poloviční úvazek pracovat. Zřídila jsem si také penzijní spoření a teď jsem měla radost, protože jsem konečně dosáhla částky, která mi umožňuje čerpat nejvyšší příspěvek od státu. Jenže potom jsem se dozvěděla, že to zruší. To mi nepřijde spravedlivé,” říká 68letá paní Libuše.
Uzavřeni v systému
To ale ještě na celé změně není zdaleka to nejhorší. Stát totiž v tomto ohledu připravil na velkou část důchodců past. Sice zruší státní příspěvek, ovšem řadě z nich nedá možnost tento systém opustit. K tomu je totiž nutné splnit podmínku spoření alespoň po dobu pěti let, což aktuálně nesplňuje přibližně 250 000 z celkového milionu lidí v důchodovém věku, kteří si v tomto pilíři spoří.
Čtěte také: Důchodci v Česku přišel účet za plyn. Zaplatit má 611 tisíc korun. A to jsme šetřili, říká
Jistě, mohou požádat o vyplacení svých prostředků, ovšem v takovém případě přijdou dokonce i o tu státní podporu, kterou do té doby nastřádali. Jinak musí počkat do dosažení oněch pěti let v systému, ovšem s tím, že se jim peníze nebudou zhodnocovat zdaleka tolik jako dosud, jelikož už nebudou čerpat státní příspěvky.
Foto: Shutterstock
Jeste, ze ma stat ty duchodce. Aspon se ma na kom zhojit.
Už to tak vypadá.
Důchodový fond České spořitelny mi za minulý rok prodělal přes 4000 Kč to si ještě vzali přes 300 Kč za vedení účtu. Okamžitě jsem to zrušil. Státní příspěvek nepokryje ani ztraty. Už dlouho jsem říkal, že bych nedával státní příspěvky ani na stavební spoření. Stát tím podporuje jen banky a navýší si pouze mandatorní výdaje. Banky musí tyto produkty náležitě zúročit aby se to klientům vyplatilo. Jedinou výhodou důchodového spoření je příspěvek zaměstnavatele. Tyto peníze by měli zaměstnanci vyplácet ve mzdě a nechat na něm jak s nimi naloží.