Dlouhou dobu jsme od různých představitelů státu i od ekonomů slýchali, že nejlépe bychom se na důchod měli připravit sami. Že nemáme spoléhat na to, co nám kdo dá, ale raději investovat volné prostředky do solidních firem, které by se nám pak měly odměnit zhodnocením.
Slova už neplatí
Zaznívala také slova o podpoře kapitálových trhů, tedy především pražské burzy. Ta měla posloužit českým občanům jako hlavní bod, kde mohou vcelku bezpečně zhodnocovat své prostředky. Jenže to vše je najednou v troskách. Podle odborníků se právě teď děje bezprecedentní věc, na kterou budeme dlouho doplácet.
Pokud se někomu řekne, že by měl investovat, tak do čeho jiného než nejvýnosnější české společnosti, navíc ještě s účastí státu, kterou je ČEZ. Elektřina a teplo přeci budou potřeba vždy a v době vysokých cen energií je to naprosto jasná volba. To si říkali mnozí v minulých letech, kdy si koupili právě akcie ČEZu.
Jenže doba se podle všeho změnila. Ne snad, že by společnost přestala snášet zlaté vejce, ba právě naopak. Jenže stát se rozhodl, že chce mít nad energetikou větší kontrolu. Na tom by ještě nebylo nic tak špatného, ale problémem je způsob, jakým to chce udělat.
Ztráta peněz
Za normálních okolností by se zestátněním ČEZu muselo souhlasit 90 % akcionářů, což znamená, že by se stát musel na ceně odkupu akcií domluvit s běžnými držiteli. Tak se to dělá ve vyspělých zemích, nedávno třeba ve Francii, a nelze proti tomu nic namítnout.
V Česku to ale probíhá opět hodně divoce. Stát si raději schválil nový zákon, kdy mu stačí souhlas pouhých 75 % akcionářů, a to ve chvíli, kdy sám drží 70 % všech akcií firmy. Minoritní podílníci se tak logicky obávají, že přijdou na buben a bude schválen odprodej za nesmyslně nízkou cenu.
Akcie firmy na to už reagují, protože jejich držitelé se jich panicky zbavují. Za poslední týden ztratily 15 % své hodnoty. Tím se přišlo o přibližně 60 miliard na tržní kapitalizaci. Už jen tím se cena podniku pro stát snižuje, avšak je možné to popsat jako neférové jednání, které vůbec nebere v potaz zájmy minoritních akcionářů.
Foto: Shutterstock
Otec investoval a podniky místo dividendu mu napsali že se sním vyrovnají a ticho po pěšině.
Ukázka jak se dostáváme do stavu jak za komunistů znárodnění když tady se ukazuje že nejsme demokratická země kdykoliv budou chtít poslanci získat tak zavedou zákon, takže se může stát že lidem znárodni majetek účty v bankách
Co jsme mohli čekat od fi-jalové pětikolky ?
Zkrátka a dobře, parlament znásilnil Ústavu, senát jí přidržel nohy a Pávek k tomu nečinně přihlíží. Soudruh Rychecký přitakává, že vše je v pořádku. Ohýbají zákony jak se jim to hodí do krámu, na lidi, co orijdou6na buben, nehledí. To jsme fakt chtěli !?
A že vám nevadilo, když ČEZ okrádal 70% vlastníku ČEZU (české občany:) a 10x předraženou elektřinou (při nezvýšenych nákladech) je přiváděl k bankrotu a způsoboval enormní inflaci. Je to stejné, jako kdyby Muskovi (70% vlastníku SpaceX) prodala firma SpaceX 10x předraženou jízdenku do vesmíru se zdůvodněním, že za tolik ji prodává konkurenční čínská vesmírná společnost. Myslím. že Musk by okamžitě vyhodil zodpovědného ředitele…
Ve Francii – zavedené demokracii – už Franc. “ČEZ”teď znárodnili… Mimochodem už před rokem mu franc.vlada nařídila jako 70% vlastník dodávat levně elektřinu francouzským domácnostem a měla nejnižší inflaci v EU…