Dříve platilo, že bankovní tajemství je doslova nedotknutelné. I když třeba existovala určitá podezření vůči dané osobě, jeho prolomení bylo až tím nejposlednějším instrumentem, jak teoreticky odhalit pravdu. Pochopitelně se toho také hojně zneužívalo a v zemích, kde toto nadále platí, také pořád využívá.
Peníze už nejsou nic tajného
V České republice už ale panují přeci jen odlišné pořádky. Bankovní domy jsou silně regulované a musí dodržovat směrnice v oblasti ochrany před praním špinavých peněz. V důsledku toho se vám klidně může stát, že po vás banka bude požadovat informace o tom, od koho vám přišly peníze, případně kam určité částky posíláte. U většiny lidí jde o banality, kdy bankovní systémy jen nesprávně upozornily na možný problém. Někdy však banka vyhodnotí konání svého klienta jako velmi rizikové, a pak mu klidně rovnou zruší účet. Obvykle mu přitom neřekne, proč tak učinila, a tak se dotyčný může jen dohadovat.
Stále nicméně platilo, že státní úřady mohly do účtů nahlížet pouze ve výjimečných případech, a to obvykle tehdy, když o tom předtím rozhodl soud, případně kdy se sama banka spojila s Finančním analytickým úřadem, který má již dnes poměrně široké pravomoci.
Teď se ale chystá velká změna, kdy by do účtů v podstatě libovolně mohl nahlížet Úřad práce a všichni jeho zaměstnanci. Vše je opět řízeno poměrně správným účelem, ovšem výsledek není ani zdaleka optimální. Toto opatření má být zavedeno proto, aby se tolik neplýtvalo státními prostředky na pomoc nepracujícím lidem.
Lidé plýtvají příspěvky
Je totiž veřejným tajemstvím, že mnozí sociální systém zneužívají a pobírají dávky, i když na to nemají nárok. Úřad práce se domnívá, že by to mohl lépe vyhodnocovat, kdyby dokázal nahlížet na bankovní účty žadatelů. Tehdy by totiž třeba odhalil, že dotyční mají vlastní finanční prostředky, které mohou spotřebovat, než požádají o pomoc stát.
Je tu také určitý faktor zaměstnávání na černo. Existuje řada lidí, kteří berou peníze na ruku a potom ještě pobírají dávky. Spoustu věcí ale hotově nezaplatíte, a tak tito lidé musí hotovost vložit na svůj účet. Avšak to dnes Úřad práce nevidí, což by se zavedením tohoto opatření změnilo.
Na druhé straně ale zaznívá hlasitá kritika, která je také oprávněná. Lidem se nelíbí, že by do bankovních účtů nahlíželi běžní úředníci a obávají se zneužití. Banky potom mluví o prolomení bankovního tajemství bez další kontroly, kterou dnes zastávají právě soudy.
Navíc je tu obava, že když se jednou tato pravomoc přidělí jednomu úřadu, budou ji požadovat i další a stav vašeho účtu se potom stane doslova věcí veřejnou.
Foto: Shutterstock
Co ty naši rádoby politici taky se jim banky podívají na ty jejich účty? To bych rád viděl. Chudáci oni mají tak málo 💰💰💰. Nepotřebují taky přídavky?. Z těch jejich platů jen tak tak vyjdou. Oni taky od Nového roku si zase přidají. Přeci nebudou živořit. Při jejich pracovním vytížení . Nevědí kam dřív skočit. Maximálně si jedna nejmenovaná osoba jede podívat na krávy. Nebo zajede nakoupit do Německa.
Mě nemůže stát ani políbit prdel!! Od 15 roku věku jsem začal pracovat v pohostinství, na vojně jsem sloužil v Tachově u 4436 19.Pr.prap.zažil jsem tam politruka svini jako prezident Petr Pavel, byl jsem v hledáčku VKR nikomu nic jsem nikdy nedlužil a nedlužím,mám odpracováno 50 roků, vychoval jsem ve školství asi 5000 mladých lidí kteří mě do dnes když mě potkaji někteří zdraví, jednou jsem od města Děčín potřeboval přidělit být 1+1 bylo mi řečeno nešťastnou pracovníci že bohužel, Ukrajinci mají přednost, přitom nevratná kauce 40000,Kč ! Tak ať debilní stát klidně kontroluje příchozí platby na můj účet, ale i odchozí a když jsem teď zahlédl začátek projevu toho hajzla komunistického a ideologicky zkorumpovaného Petra Pavla tak jsem to přepnul a šel jsem skoro zvracet!! Opravdu stát mi nemůže ani políbit prdel a je mi jedno kdo byl je a bude ve vládě!! Vše jsem si musel a rád vybojoval sám a jsem za to rád ,přeji hezký 1.leden 2024 Petr Hary Děčín