
Bankovní tajemství v České republice už je pouhou formalitou. Poslední ránu dostane ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí, které si přes odpor České národní banky a dalších institucí prosadilo, aby skrze Úřady práce mohlo nahlížet na zůstatky na bankovních účtech.
Hranice je stanovena jasně
Bude se to týkat všech, kdo si požádají o takzvanou superdávku, jež nově nahradí všechny stávající příspěvky a sociální dávky. Mezi ně patří třeba příspěvek na děti nebo příspěvek na bydlení.
Pokud si o pomoc od státu požádáte, budete muset výslovně udělit souhlas také s majetkovým testem. Právě to je ono nahlížení do bankovních účtů. Příspěvek potom dostanete pouze tehdy, pokud se zjistí, že vaše úspory nepřesahují určitou hranici. A jak bude tato stanovena?
- 200 tisíc korun u jednočlenné domácnosti,
- 250 tisíc korun u dvoučlenné domácnosti,
- 300 tisíc korun u tříčlenné domácnosti,
- 350 tisíc korun u čtyřčlenné domácnosti,
- 400 tisíc korun u vícečetné domácnosti.
Podle některých odborníků jde o velmi nízké finanční hranice, které řada domácností, jež je dnes na dávkách, snadno překročí. “Neustále doporučujeme lidem, aby si tvořili rezervy, a to třeba i na stáří, a teď jim řekneme, že kvůli tomu nebudou pobírat příspěvky,” říká pro server Mix24.cz finanční poradce Alois Ocásek.

Problém jsou také nemovitosti
Skutečně tu panují určité obavy z toho, že lidé přestanou tvořit úspory a naopak se plně vrhnou vybrakovat sociální systém, když budou pravidla takto nastavena. Dále potom hrozí, že se budou vyhýbat ukládání finančních prostředků u standardních bankovních domů, kam bude mít Úřad práce náhled. Mohou se objevit alternativy, které nabídnou zhodnocení prostředků mimo dohled, jež se nakonec ukáží třeba i jako podvodné.
Problematická je i skutečnost, že se bude posuzovat i vlastnictví nemovitostí. V případě pobírání dávek bude u žadatele povolena jen jedna vlastní nemovitost. Kvůli dalším již bude moci o peníze přijít.
Čtěte také: Velká banka varovala Čechy. Kdo udělá malou chybu, seberou mu všechny úspory
Nutno dodat, že vše se bude velmi bedlivě kontrolovat, a to přímo i v domácnostech. Mimo jiné třeba to, kolik lidí v bytě či domě reálně bydlí.
Foto: Shutterstock